Zdraví

Ušlechtilost pelargonie, aneb kam růže nemůže

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Arabové znají legendu, podle které prorok Mohamed jednou vypral svůj šat a rozprostřel ho na několik rostlinek slézu, aby na slunci uschl. Když ho pak zvedl, zjistil, že se slézy proměnily v pelargónie. Z botanického hlediska lze poznamenat, že se jednalo o mutaci do zcela jiného rostlinného rodu. A jaké tu máme poučení? Myslím, že příběh nás upozorňuje na vnitřní ušlechtilost pelargónie.

Čím voňavější, tím lépe

Druhová rozmanitost vnějších znaků je u společného rodu Pelargonium ohromná. Nové a dokonalejší kultivary stále ještě vznikají, zejména ve Velké Británii a USA. Nejproslulejší druhy - Pelargonium graveolens, radens nebo odoratissimus voní po stolistých růžích, odoratissimus, soudě podle jména, nejvíc. Stačí lehce promnout jejich hluboce laločnaté listy. Dorůstají klidně jednoho metru a na rozdíl od rozšířených velkokvětých odrůd zůstávají drobnokvěté. Léčebně působí z pelargónie zejména geraniová silice, proto čím voňavější listy rostlina má, tím lépe.

2012-04-23.pelargonium02.jpgVložte lístek do ucha

Mezi bylinkáři o muškátech slyšíme spíš okrajově. Janča se Zentrichem věnují ve svém herbáři kapitolu pokojové pelargonii růžové. Používá se její list těsně před rozkvětem poupat. Promnutý a vložený do ucha dovede prý v počátečním stádiu zabránit zánětu středního ucha. Po čaji z listů lépe a hluboce usnete. Z čerstvých listů se doporučuje rovněž připravit inhalaci, stačí k tomu horká voda. Její vdechování pak desinfikuje dýchací cesty a tlumí dráždění v hrdle.

Kam růže nemůže, zaskočí geránium

Jinak je tomu však mezi aromaterapeuty. Valerie Ann Worwood, přední světová odbornice na éterické oleje a autorka nepostradatelného manuálu pro zájemce o léčbu vůněmi – knihy Voňavá lékárna - řadí Geránium, éterický olej získaný z Pelargónie graveolens, mezi deset nejvýznamnějších silic. Volila podle síly léčebného činku a všestrannosti použití. Geránium se tak ocitá v domácí aromaterapeutické lékárničce spolu s levandulí, tea tree, eukalyptem, mátou, rozmarýnem, tymiánem, heřmánkem římským, citrónem a hřebíčkem. Jeho vůně se podobá růži se svěžím nádechem citrusů. Je jemná, intenzivní a slabě kořeněná - často se užívá jako náhražka vzácnější růže damascenské.

2012-04-23.pelargonium01.big.jpg

Jinové a sedativní působení

Na nervovou soustavu působí geránium sedativně, uklidňuje, odstraňuje úzkost a napětí. Je indikováno při neplodnosti. Výborně hojí omrzliny, léčí klimakterické potíže, endometriózu, cukrovku, poruchy krvetvorby a krční infekce. Desinfikuje. Rozjasňuje pleť. Jako jeden z mála esenciálních olejů, může být geránium z pohledu orientálního lékařství považován za olej výrazně jinový – chladný a vlhký. Proto může zmírňovat záněty. Je schopen posílit energii sleziny-slinivky a také energii jin v těle celkově.

Afrodisiakum ženského rodu

Podobně jako levandule konejší geránium i mysl. Má v sobě klidnou sílu, která rozpouští stres z přepracování a nervovou vyčerpanost. Známé jsou rovněž afrodisiakální účinky geránia, skrze které může pelargónie projevit svou smyslovou a uvolněnou povahu. Je vhodné pro osoby, které se brání vlastním citům, ba i vjemům, a potlačují tak svou kreativitu. Pelargónii vnímám jako bytost ženského rodu, nositelku archetypálně ženských kvalit, za které bývají citlivost, vnímavost a tvořivost považovány.

Pěstování

Pro nás je dnes léčba působením bylin pouze léčbou podpůrnou, nespoléháme se na ni a možná proto k nám rostliny málo promlouvají. Rod Pelargonium navíc u nás není původní, většina z jeho rozličných druhů pochází z Jižní Afriky. V Anglii se začaly muškáty pěstovat teprve koncem 17. století a odtud se postupně dostaly do Evropy. Jejich schopnosti snášet letní žár a kvést až do podzimu vděčím i já za své první úspěšné pokusy osadit truhlíky něčím živým. Když jim navíc dopřeji příslušné tekuté hnojivo, rostou a kvetou jako o závod. Vždy mi dělaly jen radost. Jediné, co nevydrží, je zmrzlá půda. Na zimu se musí ostříhat, umístit v chladnější místnosti a občas zalít.

2012-04-23.pelargonium03.big.jpg

Usměvavá, vyrovnaná a pracovitá matka

Teprve nedávno jsem si všimla, že listy mojí pelargónie vydávají příjemnou kořenitou vůni, trošku podobnou mrkvi. Nejedná se sice přímo o vůni růží, ale přesto mě upozornila, že rostlina mi chce sdělit něco dalšího. Nemám v ní vidět jen krásu a životaschopnost, ale i, řekněme, jistou duševnost, stejně jako u všech důvěrně známých českých bylinek. Alfredo Cattabiani v ní rozeznává symbol „usměvavé, pracovité a vyrovnané matky“. Velkokvěté muškáty - jako stvořené pro okýnka českých roubenek. Přišly až z Afriky. Aby tu byly s námi!

Publikováno: 23.4.2012, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA