Zdraví

Zdraví v EU: problémy s výživou rostou

Autor: (jds)

Obrázek

Brusel, 7.12.2010
Více než polovina dospělé populace EU trpí nadváhou nebo obezitou. Nejčastější příčinou úmrtí Evropanů jsou srdeční choroby. Výdaje na zdravotnictví rostou rychleji než hospodářství. Toto jsou některé ze závěrů letošní studie Evropské komise a OECD o zdraví v Evropské unii i mimo ni, která byla zveřejněna v Bruselu dnes.

Obézní Evropané

Míra obezity se ve většině členských států EU za posledních dvacet let více než zdvojnásobila. To má závažné důsledky na zdraví, zdravotní systémy a na celou širší ekonomiku, tvrdí zpráva na které spolupracovali odborníci z Eurostatu i Světové zdravotnické organizace (WHO). Největší problémy s obezitou zaznamenali autoři studie ve Velké Británii, Irsku a na Maltě, naopak nejméně obézních je v Rumunsku a Itálii.

Letošní zpráva o zdraví navíc varuje před neustálým růstem obezity u dětí. Jedno ze sedmi dětí žijících v Evropské unii trpí nadváhou nebo obezitou. A právě u obézních dětí jsou rizika, že budou později v životě trpět častými chorobami, nejvyšší. Je u nich větší pravděpodobnost rozvoje srdečních onemocnění, diabetu, některých forem rakoviny, artritidy, či astmatu. Obezita v dětsví snižuje kvalitu života a způsobuje dokonce i předčasnou smrt.

Další klíčové závěry

Nová zpráva uvádí hlavní trendy v oblasti zdraví, zdravotnictví a zdravotní péče v sedmadvaceti členských státech EU, třech zemích Evropského sdružení volného obchodu (Island, Norsko a Švýcarsko) a v Turecku. Nezabývala se ovšem pouze výživou Evropanů, ale zaznamenala i některé další pozoruhodné výsledky:

  • Naděje na dožití se při narození v EU zvýšila ze 72 let v roce 1980 na 78 let v roce 2007.
  • Ubývá úmrtí na srdeční choroby, ale stále ještě to je nejčastější příčinou úmrtí v EU, což představuje 40% všech úmrtí v Evropě v roce 2008.
  • Ženy tráví v průměru 75% svého života bez postižení, zatímco u mužů je to 80%.
  • Existuje silná vazba mezi výskytem demence a stárnutí populace. Mezi lety 1995 a 2050 se očekává nárůst na dvojnásobek.
  • V mnoha evropských zemích je důvodem ke znepokojení nedostatek lékařů.
  • Výdaje na zdravotnictví se zvýšily ve všech členských státech EU často rychleji než jejich hospodářský růst. V roce 2008 členské státy EU spotřebovaly v průměru 8,3% svého HDP na zdravotnictví. O deset let dříve to bylo pouze 7,3%.

Publikováno: 7.12.2010, 13:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA