Zdraví

Moxa – teplo pro vaše záda

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Co je ta moxa, která údajně tak zázračně působí i v rukou úplného laika? Mocná zbraň proti mnohým tělesným neduhům. Levná, snadno a bez vedlejších účinků použitelná. Pojednává se o ní v knihách o akupunktuře, protože využívá stejných principů a bodů na těle. Dokáže však do organismu doplnit, co mu chybí. Na některé nemoci akupunktura zkrátka nestačí. Právě proto, že pracuje pouze s potenciálem, který v těle právě je.

Blahodárné teplo

Tradiční čínské léčení prohříváním aktivních bodů, zvané moxa, je lidová medicína asi poloviny lidí v Asii. Tvrdí se o ní, že nemůže být vědeckými metodami podstatně zlepšena. Jednoduše řečeno - asijská lidová tradice po tisíciletí zná a využívá velmi účinný způsob, jak dodat tělu chybějící teplo. U nás je zatím žel Bohu málo známý     a využívaný, ale to jeho hodnotu nijak nesnižuje. Pokud vám někdo, třeba v masážním salonu, nabídne terapii prohříváním nebo požehováním, zvanou také moxibuce, vězte, že pro vaše tělo je to šance doplnit energii jang   do chladem zkoušených orgánů.

                                                                                                                

I evropské babičky si důležitost tepla uvědomovaly. Na běžné potíže, pod rozlišovací schopností moderní medicíny, bývají doporučovány ledvinové pásy, termofory, sauna, sedací koupele, zahřívací obklady z křenu nebo zázvoru, nahřívací polštářky plněné peckami z třešní, pobyt na slunci nebo pod speciální lampou a jistě vymyslíte další. Samozřejmě že teplo nepomáhá vždycky a každému.

2011-11-17.yin-yang.jpgJin a jang

Lidi, kterým dělá moxování dobře, rozeznává TCM (Tradiční čínská medicína) podle jednoduchého klíče. Představte si monádu, kruh a v něm dvě kapičky, černou a bílou, v každé z nich je semínko té druhé. Tao – komplexnost života, je tvořeno dynamickými interakcemi mezi dvěma životními polaritami.

Jin je bílá, voda, chlad, tma, uvnitř… až donekonečna.Jang zase naopak – černá, oheň, horko, světlo, ven… Navzájem se střídají, prostupují, obohacují, sváří, splétají a zase rozplétají, však to znáte, v čisté kvalitě je najdeme málokdy. Monáda je základním filosofickým konceptem taoismu. Z taoismu vychází i TCM, což pro nás znamená opravdu hodně odlišný přístup k nemocným, než jsme zvyklí. Přesto ani mnozí západní lékaři a pacienti nelitovali námahy do něho proniknout. Zdraví je podle TCM vlastně stavem rovnováhy jinu a jangu          v organismu. Jestliže moxování dodává tělu teplo, dodává mu princip jang. Hodí se tedy pro lidi s nezdravou převahou jinu.

Citáty klasiků čínské akupunktury napříč historií hovoří výmluvně:

„Nedá-li se nějaká nemoc léčit medicínou, nebo akupunkturou, použij moxu.“

„Co nezmohou jehly, na to působí požehování.“

„Tlačí-li se vítr a chlad do těla, použij moxu.“

„Akupunkturista musí mít dobré vzdělání, aby mohl vykonávat praxi. Moxu však může použít každý.“

Zrovna tak odstraňuje tzv. prázdnotu čchi (životní energie). Doplní energii na místa, kde je jí momentálně, nebo i dlouhodobě, nedostatek. Nemoc a bolest znamená, že čchi v těle proudí nepravidelně. Pokud bolest pochází z prázdnoty, bývá chronická, neurčitá, pociťovaná po tlaku, dobře reaguje na dotek a teplo. Moxou lze zapůsobit i na bolest po sportovních úrazech.

Kandidáti s převahou jinu

Klinický obraz ideálního kandidáta na moxibuci vypadá asi takto: únava, vyčerpanost, bledost, chladné končetiny, tichý hlas, nevýrazný projev, pomalé pohyby, nehmatný puls, přecitlivělost na chlad, má rád teplé nápoje, vylučuje se nestrávená potrava – řídká stolice a světlá moč, stahuje se do sebe, trpí sklíčeností až depresí, reaguje kladně na dotek a jeho bolesti se v noci zhoršují, přecházejí častěji do chronicity. Lidé staří,         v rekonvalescenci, v šoku, nebo těžce nemocní, mívají deficit jangu vždy. Jangový typ vypadá logicky právě opačně.

Všechny uvedené příznaky se přitom nemusejí vyskytovat naráz. Pokud k tomu ještě nastane chladné počasí, nejhůře v kombinaci s větrem a vlhkostí, jangová energie těla bývá často oslabena. Teplo vlastně můžeme chápat i jako synonymum života. A chlad zase smrti. O tom, zda tělo zemře, rozhodnuje jeho jang.

Moxování je proto terapií stimulační, dodává tělu energii pro boj s nemocemi, ale i pro prevenci před nimi. Pravidelným prohříváním lze dosáhnout dokonce dlouhověkosti. Číňané věděli přesně co dělat, když někdo ztrácel tělesné teplo – moxovali bod CV 6 (moře životní energie - dva prsty pod pupkem) nebo bod ST 36 (dráha žaludku – na šířku dlaně pod kolenem, udržuje zdraví).V rámci první pomoci lze takto zabránit kolapsům krevního oběhu.

2011-11-17.moxa02.big.jpg

Pelyňkové doutníky

Pokud byste si chtěli moxování vyzkoušet sami doma, což není problém, doporučuji začít s moxovacími doutníky. Jedná se o sušené a uleželé listy pelyňku (Artemisia argyi), slisované do tvaru prakticky totožného s doutníkem. Jsou zabaleny do tenkého papírku. Hoří pomalu a vydávají velmi příjemné, ba přímo blahodárné teplo, které proniká hluboko do organismu. Tam likviduje chlad i vlhkost.

Těžko říci, proč se zrovna pelyněk k tomuto účelu tak skvěle hodí. Třeba posezení u táboráku ve srovnání s ním prohřeje tělo jen nepatrně. Určitě si kupte moxy nečadivé, pro Su Jok a klasickou akupunkturu, jsou běžně           k sehnání na internetu a v některých bylinářstvích. Jejich kouř nebude tak hustý a také lépe drží popel, aby nepadal kam nemá.

Pelyňkové kužely nejsou tak bezpečné, zejména proto, že se lepí přímo na kůži a existuje riziko, že se rozpálí příliš a způsobí poranění. Nejprve tedy nasbírejte nějaké zkušenosti s doutníčky. Bude se vám s nimi snadno manipulovat a nepopálíte se. Při troše šikovnosti. V nouzi lze použít i vonné tyčinky nebo cigarety, ale jejich teplo nebude tak příjemné, ani blahodárné.

2011-11-17.moxa03.big.jpg

Prohříváme ledviny

Doutník zapálíme zapalovačem a přidržujeme tak 1 cm od těla. Pacient má sedět nebo ležet, aby se mohl co nejvíce uvolnit. Jinak bude terapie neúčinná. Ošetřované místo může zčervenat. Ale pokud je pálení pro pacienta nepříjemné, rozhodně ruku oddálíme. Nic neděláme přes pocit bolesti. Můžeme střídavě přibližovat a oddalovat, takže pacient ucítí střídavě silnější pálení a nic. Po několika minutách bolest přejde úplně. Pohyb ruky se přitom podobá vrabčímu klování.

Můžeme i různě kroužit nad akupunkturními body, které možná ani neznáme. Ale to nevadí. Zpočátku doporučuji zvolit bezpečnou oblast kříže nebo ledvin a nechat se navigovat pacientem. Kde ucítí teplo jako nejpříjemnější, tam setrvejte. Na kurzu reiki jsem pochopila, že deficit energie v oblasti ledvin máme v podstatě všichni, takže není co zkazit. Prázdnotě čchi a krve v ledvinách se podle TCM přiřazuje například hojně rozšířená bolest v kříži.

2011-11-17.moxa01.big.jpgNechat energii doznít

Hodně záleží na uvolnění těla, aby do něho teplo mohlo proniknout a vstoupit do akupunkturních drah. Proto je ideální kombinovat moxu s masážemi. Výhodu mají jogíni a tajčisti, kteří se dovedou uvolnit. Jeden bod postačí ošetřovat pět minut. Dáváme pozor na kůži, abychom ji nepopálili.

Čím kolměji držíme doutník k tělu, tím více hřeje.

Těsně po ošetření nepijte studené nápoje a nejezte, nevycházejte hned ven do zimy, zůstaňte v klidu, aby se získaná energie hned nespotřebovala na něco jiného. Protože dochází k celkovému povzbuzení životních sil, nemá se léčení provádět večer, aby nenarušilo spánek. Ideální dobou je dopoledne.

Dráhy a choroby

Moxováním se na čínských klinikách léčí široké spektrum chorob. Na akupunkturních drahách, spojujících orgány s periferními částmi těla, leží velký počet akupunkturních bodů, více či méně důležitých, ze kterých je možné zapůsobit na celou dráhu. Povzbudit, nebo naopak utlumit tok čchi, krve a tělních tekutin. Pokud proudí nepravidelně, znamená to nemoc.

Pro moxování se takových tzv. aktivních bodů využívá jen asi sto. Můžete si je prohlédnout v odborné literatuře. Úspěchů lze dosáhnout zejména u chronických onemocnění. Například dýchacích cest, ledvin a močového měchýře, bolestí v kříži, revmatu, neplodnosti, nízkého tlaku, depresí, menstruačních poruch, průjmů, onemocnění žaludku a střev, astmatu, poruch prokrvení, nízkého tlaku, vyčerpanosti a v rekonvalescenci. Jako podpůrná metoda pomáhá prohřívání i při rakovině a ochrnutí. Nesmí se užívat při horečce, stavech plnosti čchi v orgánech a převaze jangu   v těle. S léčbou konkrétních chorob se obraťte na zkušeného lékaře akupunkturistu.

Čínští lékaři dosahují značných úspěchů s prohříváním bodu BL 67 dráhy močového měchýře (porodnický bod)      u těhotných žen. Leží u nehtu malíčku na obou nohách. Tři až pět prohřátí denně dokáže přimět plod i dělohu      k pohybům, kterými se budoucí novorozenec dostane do správné polohy, tedy hlavičkou dolů. Úspěšnost této neinvazivní léčby je neuvěřitelných 90%. Určitě to ale na žádné těhotné nezkoušejte. Bod BL 67 dokáže i zrychlit porodní činnost a vyvolat potrat.


Foto Brandon W. Mosley, Tyler Olson, Bruce, Roland Kessler

Použitá literatura:
Moxa, Hans Höting
Moxování v tradiční čínské medicíně, Ondrej Bangha

Publikováno: 17.11.2011, 10:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA