Zdraví

Včelí vosk je dokonalé zhmotnění píle

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Dnes již víme, jak včely vosk syntetizují. Aristotelés věřil, že pochází z květů. Skutečnost je však daleko pozoruhodnější. Jedná se vlastně o zplodinu včelího metabolismu, zejména tukového, vzdáleně připodobitelnou k potu u vyšších živočichů. Voskové žlázy jsou na včelích zadečcích. Trubci ani včelí matky je však nemají vůbec. Jejich produkt dovedou mladušky využít ke stavbě dokonalého díla – včelího plástu. Ve hmyzí říši jev zcela ojedinělý.

Včelí plásty jsou tvořeny šestibokými buňkami, postavenými mírně šikmo nahoru. Neexistuje lepší způsob jak využít prostor, ani pro tvory s daleko vyvinutějším vědomím. Jeden plást zahrnuje dvě vrstvy takových buněk, obrácených dny proti sobě. Ty větší jsou trubčí, menší dělničí, trubci jsou zkrátka zřetelně větší, než včely. Dále existují plásty medné, sloužící jako zásobárny medu, a plásty pylové, jako zásobárny pylu. Základ plástu v „rozběrném díle“, neboli moderním úle, tvoří mezistěna. Voskový list s vylisovanými základy dělničích buněk. Určitě jste již někdy viděli svíčky vytvořené srolováním kousku voskové mezistěny okolo knotu. Mezistěnu včelař vloží do rámku a upevní jí tam pomocí drátku. Celý úl vlastně není nic jiného než jednotlivé rámky zavěšené jeden vedle druhého. Velmi dobře je lze připodobit k rámům obrazu.

2011-06-30.wax.jpgVčely staví svou stavbu na předem připravené mezistěně celkem ochotně, pokud je tato zhotovena z pravého včelího vosku. Když jsou buňky prázdné, říkáme jim souš. Pokud v nich již je plod, med, nebo pyl, stane se souš plástem. Čerstvě vystavěné plásty jsou bílé, ještě neznečištěné pylem a košilkami, které v nich potom zůstávají po vylíhnutí včelích larviček. Vkládáním čistých mezistěn a vyřazováním zanesených včelích plástů včelař dílo omlazuje. K celkové obnově by mělo dojít zhruba jednou za tři roky. Včelstvo, kterému se poštěstí stavět své dílo bez rámků, v dutině stromu, vytvoří tzv. divočinu. Při její stavbě se zřejmě orientují i podle zemského magnetismu. Pokud ji naplní medem, máme tu legendární staroslovanské strdí.

Jak se včelí vosk získává

V době, kdy mají včely dostatek pylu a medu, produkují vosku nejvíc. Za den několik čtverečních decimetrů plástů, tj. tisíce nových buněk. Přitom vylučování vosku představuje pro včely mnohem větší námahu, než výroba medu z nektaru rostlin.

Vosk získává včelař z tzv. voští. Jsou to polámané, vyřazené, staré, prostě nadbytečné plásty, ale i víčka oškrábaná z medných plástů při medobraní. Často se voští zpracovává suchou cestou v solárním tavidle, ze kterého při slunečném počasí vosk stéká do připravené vaničky. Pokud se rozhodneme zpracovávat vosk horkou vodou nebo párou, musíme myslet hlavně na to, že při styku se zinkem, mědí nebo železem horký vosk ošklivě ztmavne.

Cena vosku se zhruba rovná ceně medu. Získat ho lze buď v blocích, nebo v dražší úpravě jako mezistěnu. Pravý včelí vosk se snadno hněte, mírně zahřátý poslouží jako modelína pro trénink vytrvalosti. Nelepí se, ani neláme. Je lehčí než voda, bod tání má 62-65°C. Odpuzuje vodu, dobře izoluje, je rozpustný v etanolu i v oleji.

2011-06-30.wax03.big.jpg

Impregnace na kůži

2 díly včelího vosku na 1 díl hovězího nebo ideálně skopového loje
Ve vodní lázni se ingredience smíchají a za studena pak vtírají do kůže, kterou tak ochrání před vlhkem. Po několika hodinách se povrch vyleští suchým hadrem.

Štěpařský vosk

Rozehřejeme jeden díl včelího vosku a smícháme se stejným množstvím stromové pryskyřice, např. borové. Potom přidáváme sádlo až dosáhneme požadované konzistence. Za tepla směs aplikujeme na ránu na stromě.

Leštidlo na nábytek

50 ml tekutého mýdla, 200 g včelího vosku, 50 ml horké vody, 200 ml terpentýnu
Ve vodní lázni roztavíme včelí vosk v terpentýnu. Tekuté mýdlo smíchané s horkou vodou se do směsi pomalu přilévá. Vznikající směs stále mícháme, dokud se vše dobře nespojí a nezhoustne.

Využití včelího vosku

Včelí vosk se odedávna používal k výrobě svíček, dnes rozhodně ne nejlevnějších, zato krásně voňavých. Sami jste možná zkoušeli stočit mezistěnu okolo knotu. Jednou z největších výhod těchto svící je, že všechen vosk spálí a žádný nevytéká do svícnu. Dnes již raritou je starověký způsob výroby svíček opakovaným namáčením knotu do roztaveného vosku. Autorka se na vlastní kůži přesvědčila, že objem svíčky přitom narůstá neuvěřitelně pomalu. Na trhu jsou i krásné svíčky zhotovené odléváním do formy.

Žvýkání panenských medových plástů, nebo jejich víček, se vřele doporučuje při onemocněních horních cest dýchacích. Léčí také ústní dutinu, např. afty nebo parodontózu. Když z vosku vyžvýkáme med, máme zároveň vyčištěné zuby. Potom ho jednoduše vyplivneme.

Potravinářský průmysl přiřadil včelímu vosku mezinárodní číslo E901. Jedno z obávaných „éček“, kterého se děsit nemusíme. Výborně se hodí jako leštidlo na čokoládu a bonbóny. Ale i v domácnosti je možné ho použít na potírání plechů, třeba když pečeme vanilkové rohlíčky, pracujeme s formou na oplatky, nebo prostě nechceme na pánev použít tuk.

Při výrobě mastí, gelů, řasenek nebo rtěnek je včelí vosk oblíben ani ne tak pro léčivé účinky, jako kvůli své konzistenci. Zlepšuje jejich přilnavost ke kůži, upravuje hustotu, zjemňuje a většině lidí je příjemný. Ve farmaceutickém Lékopisu včelí vosk najdeme pod označením cera flava.

Krém proti akné

(Údajně sice unikátní, ale zato vyzkoušený a přitom zapáchající jen lehce.)

10 stroužků česneku, 500 ml pšeničného klíčkového oleje, 30 g včelího vosku

Rozdrcený česnek se prohřeje spolu s olejem, ale ne tak, aby se smažil. Potom se nechá 4 hodiny stát. Olej se přepasíruje přes plátno a znovu ohřeje, aby se v něm mohl rozpustit včelí vosk. Dobře promíchaná hmota se promíchá ještě i po zchladnutí.

Publikováno: 30.6.2011, 13:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA