Zdraví

Propolis – brána do včelího města

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Až si letos půjdete ke svému včelaři pro první vytočený med, poproste ho i o kousek propolisu. Česky se mu dříve říkávalo dluž nebo smoluňka, dodnes se ještě používá výrazu včelí tmel. Nejkvalitnější je údajně v květnu a červnu a dá se s ním podniknout mnoho užitečných věcí – léčit, konzervovat, ale třeba i lakovat.

Jak propolis vzniká

Kromě nektaru produkují rostliny i lepkavou pryskyřičnou látku jako ochranu svých pupenů a výhonků. Včely jí umějí sbírat. Přilepují si jí na zadní pár nožiček, stejně jako pyl. V úlu pak dělnice propolisové rousky zpracují a obohatí o výměšky svých žláz. Vzniklou hmotou potírají nejen stěny úlu, ale zatmelí i praskliny a mezery, které jsou menší, než stačí k prolezení včely. Tzv. včelí mezera činí 6 mm a právě podle ní se stanovuje vzdálenost mezi rámky v úlu. Pokud by byla ve včelím království mezera větší než 6 mm, včely jí zastaví plásty. Menší mezery zase zatmelí propolisem. Podle potřeby si propolisem upravují také velikost česna, vletového otvoru, aby vyhovovala požadavkům na ochranu před nepřáteli a na klimatizaci úlu. Tam také pravděpodobně člověk propolis poprvé objevil a dal mu jméno. Pro znamená řecky před, polis město. Předměstí, brána, kterou nesmí projít třeba vosy, ale ani nepřátelské mikroorganismy.

Zájem lékařů a farmaceutů o tuto látku byl vyvolán zejména jejími silnými antimikrobiálními vlastnostmi. Propolis včelám zajišťuje ochranu před viry, bakteriemi i houbami. Celé ovzduší v úlu je prosyceno výpary z propolisu a tím dostatečně sterilizováno. Dříve než bílé panenské plásty budou k dispozici včelímu plodu, dělnice je vyleští propolisem. Teprve když je tato desinfekce provedena, získají dobře známou žlutou barvu. Pokud do úlu vnikne např. myš, což se občas stává, a uhyne tam, včely mrtvolku zakrátko potáhnou vrstvou propolisu, která zamezí hnití a šíření infekce. Staly se tak prvními mistry mumifikace.

2011-05-15.propolis0001ID.jpgPokud včelaře nebaví propolis pouze seškrabávat z vnitřních stěn úlu, což je poměrně pracné, vloží do včelího díla síto s mezerami 1-3 mm, které včely spolehlivě vyprovokují k zatmelení. Propolis se následně zmrazí a stane se tak snadno vydrolitelným. Pokud je však včelstvo přinuceno příliš tmelit, zvýší se procento včelího vosku v propolisu, což vede ke snížení kvality produktu. Nadprůměrně výnosné včelstvo také nadprůměrně tmelí, nemocná včelstva tmelí nejméně, lze to hodnotit jako indikátor životaschopnosti. Včely tmelí své obydlí hlavně na podzim, aby ho před zimou zateplily. Funkce propolisu však není pouze izolační.

Složení propolisu

V propolisu bylo identifikováno několik set chemických látek. Zároveň však platí, že jeho složení je značně proměnlivé, podle lokality a včelstva. Včely ho však pokaždé používají stejně a také jeho účinky na lidský organismus jsou prakticky totožné. Nemožnost stanovit vždy přesně stejné složení propolisu však znesnadňuje jeho standardizaci pro lékařské využití. Obsahuje kolem 50-60% pryskyřic a balzámů, 30% vosků, 8-10% éterických olejů a asi 5% pylu, dále menší množství aromatických aldehydů vanilinu a isovanilinu, organickou kyselinu skořicovou a kávovou, cinnamonalkohol, flavonoidy, cukr melecytózu a mnohé minerální látky. Zbytek připadá na ostatní příměsi a nečistoty, což mohou být třísky, chlupy a hmyz. Za úlové teploty se jedná o pevnou lepkavou hmotu, která v mrazu křehne a drobí se. Barvu mívá od žlutozelené až po tmavě hnědou, vůni příjemnou.

Všestranné použití propolisu

Při výrobě hudebních nástrojů a nábytku je propolisový lak využíván jako spolehlivá ochrana před červotočem i zubem času. Slavný italský houslař Stradivari jistě věděl, proč ho používal na své housle.

Ačkoli zejména internet je plný rad, jak propolisem léčit prakticky veškeré lidské neduhy, za spolehlivě prokázané lze považovat působení:

  • Antibiotické, bakteriostatické a desinfekční
  • Antivirové
  • Anestetické, zejména lokálně, i proti svědění
  • Imunostimulační, stimuluje organismus a jeho obranyschopnost
  • Antimykotické, ničí houby
  • Dermoplastické, podporuje hojení ran
  • Protizánětlivé

Všechny základní složky propolisu jsou rozpustné v etanolu, některé ve vodě. Nejčastějším způsobem užití je tinktura nebo mast. Na našem trhu se vyskytuje několik přípravků s větším či menším obsahem propolisu, často značně předražených. Domácí výroba léčiva přitom není opravdu nic složitého.

2011-05-15.propolis0002ID.jpgPropolisová tinktura

Na přípravu tinktury postačuje běžný šedesátiprocentní lékárenský líh na vnitřní užití. Pokud z tinktury plánujeme vyrábět léčivou mast, můžeme použít koncentrovanější alkohol. A když nám jde o konzervaci dřeva nebo kovu, stačí i líh denaturovaný.

Propolis najemno nakrájíme a zalijeme lihem. Necháme ho vylouhovat v tmavší lékovce při pokojové teplotě za občasného protřepání alespoň 14 dní. Poté scedíme přes pláténko nebo filtrovací papír, lahvičku označíme názvem a datem. Spotřebujeme do dvou let.

Vzniklý roztok by měl mít tmavohnědou až načervenalou barvu a pokud ho pro další účely (např. kloktání či výplachy úst) budeme ředit vodou, dostane mléčné zakalení.

Propolisová mast

Mast lze připravit v zásadě dvěma způsoby. První spočívá v rozpouštění surového propolisu v masťovém základu. Vhodnější je však zvolit způsob druhý, při němž ve vodní lázni rozehřejeme oblíbený masťový základ (sádlo, bambucké máslo - karité, lékařskou vazelínu, lanolin) a při teplotě do 60° do něj vmícháme zhruba pětinové množství koncentrované propolisové tinktury. Zahříváme až do úplného odpaření etanolu.

Do takové masti lze přidat např. rakytníkový a třezalkový olej, eukalyptovou silici, heřmánkový extrakt, jak si budete přát. Pokud do masti přidáváte olej, bude v ní možná potřeba rozpustit odpovídající množství včelího vosku, spolehlivě ji zahustí. Je rovněž možné nechat tinkturu nejprve odpařit v širší misce (hmotnost odparku činí kolem 12%) masťový základ se vmíchá potom.

Léčivé vlastnosti propolisu

Již ve starověku se používalo roztoků a mastí s propolisem na ošetřování ran s dobrými výsledky, včetně ran hnisajících, těžce zhojitelných bércových vředů, nebo ragád na prsech kojících žen. Propolisová mast ránu nejen desinfikuje, ale zároveň podpoří granulaci pokožky a zmírní bolest.

Propolis vykazuje velmi nízkou toxicitu, člověk snese při dlouhodobém podávání až kilogramové dávky. Jedná se však o látku alergenní. Každý, kdo se chystá propolis užívat, nechť si provede jednoduchý test. Nanese si propolisovou tinkturu na jemnou kůži v podpaží, do ohybu lokte nebo na zápěstí. Pokud zhruba do hodiny místo silně zčervená, raději bude hledat jinou léčbu. Pokud nezčervená do 24 hodin, může propolis užívat. Zejména při vnějším užití lze případné nežádoucí reakce rozeznat, i když se objeví až během léčby. V tom případě ji raději ihned přerušíme.

Použití propolisových mastí a tinktur

Surový propolis využíváme na bradavice a bolavé zuby. Jednoduše ho přilepíme na bolavý zub. Zubaři jsou zvyklí, že občas v ústech akutních pacientů objevují lepkavou hmotu. Záznamy o použití propolisu k ošetření úst a zubů máme již ze 12. století. Kuličku propolisu můžeme přilepit náplastí i na bradavici. Zabere během několika dní.

Velmi se doporučuje kombinace propolisové tinktury s chemickými antibiotiky. Jsou na něj citlivé veškeré druhy bakterií a většina chřipkových virů, účinnost antibiotické léčby dokáže znásobit. Podáváme kávovou lžičku tinktury 2-4 krát denně 30 min. před jídlem a zapijeme vodou. Doporučená doba léčby činí tři týdny. Takto si lze účinně pomoci i při gastritidě, vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, vleklém zánětu slinivky břišní, kandidóze atp.

2011-05-15.propolis0003ID.jpgTinkturu je možné naředit a použít pro přípravu obkladů nebo tampónků, které zavádíme do zvukovodu při zánětu uší, nebo je přikládáme na afty.

Popolisové máslo

Pro léčbu dýchacích cest lze s úspěchem použít propolisové máslo. Na 250 g kvalitního másla budeme potřebovat 60 g propolisu. Máslo roztavíme a najemno nakrájený propolis do něho vpravíme. Mícháme dokud se nerozpustí a pak hmotu přecedíme přes sítko do předehřáté sklenice (aby nepraskla). Máslo je zelenožluté a příjemně voní. Uchováváme ho v chladničce. Máslo podporuje vykašlávání, tlumí suchý kašel, léčí zápal plic u staroušků i u dětí, v kombinaci s antibiotiky léčí TBC. Podáváme třikrát denně po lžičkách, dávku možno zvýšit a ochutit medem podle potřeby.

Propolis je také výborné kloktadlo při anginách a bolestech v krku. Několik kapek tinktury přidáme do vody, nebo oblíbeného kloktadla. Můžeme ji přidat i do sirupů proti kašli.

Publikováno: 15.5.2011, 11:50
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA