Zdraví

Podběl obecný: vítězná bylina v boji proti nachlazení a kašli

Autor: (jds)

Obrázek

Jednou z tradičně prvních jarních léčivých rostlin, které tvoří základ bylinné lékárničky z naší přírody, je podběl obecný. Jeho zářivě žluté kvítky připomínající menší pampelišky jaro co jaro rozkvétají na vlhkých místech v údolích řek a potůčků, podél cest i vlhčích loukách. Jako vytrvalý plevel ho sedláci nemají příliš rádi, ale o to oblíbenější je v lidovém léčitelství, kde se používá zejména na obtíže dýchacího ústrojí.

Jak napovídá už latinský název Tussilago farfara, který by se dal přeložit jako „zahánějící kašel“, je podběl obecný jedním z nejúčinnějších prostředků přírodní medicíny. Tradici užívání podběle při potlačování obtíží s dýcháním založil v prvním století již řecký lékař Pedanius Dioskoridés. Ten totiž na astma a kašel doporučoval, z dnešního pohledu možná poněkud paradoxní, metodu, aby si pacient usušené listy podbělu vykouřil. A tento postup se v lidové medicíně udržel po dlouhá staletí. Bylinné směsi určené ke kouření se před i po objevu tabákového kouření prostě bez podbělu neobešly.

Podběl je bylinna hojně rozšířená po celém evropském kontinentu, ale i v Severní Americe a dokonce až na Sibiři. Jeho snadná přístupnost z něj proto učinila jednu z nejdůležitějších léčivých bylin přístupných i chudším vrstvám obyvatelstva. Anglický astrolog, bylinář a autor lidového herbáře Nicholas Culpeper přisuzoval podbělu venušinskou signaturu a doporučoval ho především ve formě sirupu či džusu na horký suchý kašel nebo dušnost. Jako vlhký obklad pak také měl tlumit horké otoky a záněty, oheň svatého Antonína, vyrážky z horkosti a další problémy spojované s ohnivým živlem. O oblibě podbělu v lidovém léčitelství v našich končinách zase svědčí veliké množství jmen, které tato bylina v lidovém podání nosí: babuša, babuška, vítězná bylina, koňské kopyto, mateří líčko, lopušice, majík, podbělice, podbílek, podkovka…

2011-04-20.podbel05.jpgJak podběl léčí

K léčení se dají používat prakticky všechny jeho části – květy, listy i kořeny. Květní úbory beze stvolů se sbírají na počátku jara, v březnu a dubnu, ihned po rozkvětu. Jako nejlepší část dne na jejich sbírání se tradičně doporučuje brzké odpoledne. A když podběly v našem okolí odkvetou dají se ještě sbírat jejich listy od května do července, vždy však ráno dokud Slunce není ještě příliš vysoko nad obzorem. Na podzim – v září nebo říjnu – můžeme zase vyrazit na podbělové kořeny, které si v léčivých účincích jsou takřka rovnocenné s květy i listy. Květy i listy se suší přirozeným nebo i umělým teplem tak, aby neztratily svou barvu, očištěné kořeny bude zřejmě nutné sušit na kamnech.

Podběl je ceněný hlavně pro velký obsah slizu, ale i tříslovin a hořčin. Jeho sliz chrání zanícené sliznice, tlumí kašel a podporuje vykašlávání. Moderní výzkumy prokazují, že zinek obsažený především v listech, zlepšuje využití inzulinu při cukrovce a květy zase působí výrazně protirevmaticky. Kromě příznivých látek obsahují čerstvé květy a listy podbělu také pyrolizidinové alkaloidy, které by ve větších množstvích při vnitřním užití mohly být toxické. Sušením se však jejich obsah výrazně snižuje, a tak by se syrové části podbělu měly používat pouze při vnějším použití. Pokud se sušený podběl užívá ve směsích, jak bývá obvyklé, tak je z toxikologického pohledu poměrně bezpečný. Malé děti i těhotné a kojící ženy, by jej přesto měly bez konzultace s odborníkem raději vynechat.

2011-04-20.podbel03.jpgV kombinaci s natí mochny stříbrné je podbělový list někdy užíván při zánětech tlustého střeva a Crohnově chorobě. Na vnější rány je možné použít čerstvě vymačkané listí. Na nervové bolesti je vhodné udělat z naklepaných čerstvých listů silný obklad, který se nechá půl hodiny působit na postižené místo. Spařené čerstvé listy se zase přikládají na pásový opar.

Bylinný čaj na rýmu a nachlazení

Při běžném nachlazení spojeném s rýmou, kašlem a mírně zvýšenou teplotou je jednou z oblíbených směsí čaj ze stejných dílů (cca 20 gramů) sušeného listu (případně květu či kořene) podbělu, listů jitrocele, kořene anděliky, semene anýzu, nati mařinky a dvojnásobného dílu (cca 40 gramů) květů divizny. Špetka směsi se uvaří v šálku vody, nechá 10 minut ustát a pije se ještě horké čtyřikrát denně.

Nálev proti chřipce

Směs na nálev proti chřipce se připravuje z 30 gramů sušených podbělových listů (případně květů či kořenů), 30 gramů kořenů proskurníku, 10 gramů listů lžičníku a 5 gramů kořene lékořice. Polévková lžíce směsi se spaří čtvrtlitrem vody, nechá přejít varem a odstaví na deset minut. Tato porce se pije třikrát za den.

Když nás trápí záducha

Jakožto výborný lék na dýchací potíže je podběl obecný součástí také směsi, ze které se připravuje lék na dušnost a záduchu. Smíchají se stejné (cca 20 gramové) díly podbělu (listy, květy nebo kořeny), heřmánkového květu, kořene proskurníku a semene anýzu, 1 kávová lžička této směsi se pak minutu vaří ve čtvrt litru mléka, osladí medem a pije ráno a večer.


Foto Kai Johansson, Karen Barefoot, Kristian Svenskberg

Publikováno: 23.4.2011, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA