Zdraví

S jarem začínají pučet léčivé pupeny topolu

Autor: (jds)

Obrázek

Únor nebývá považován za měsíc, který by byl příliš vhodný ke sběru léčivých bylin. Jedna z mála účinných rostlinných látek, které si můžeme v předjaří nasbírat, jsou čerstvě rašící pupeny topolů, které se v tradičním lidovém léčitelství používají jako prostředek proti revmatismu i spáleninám a horečkám.

O tom, že topol černý dokáže léčit, věděli už staří Řekové a Římané. Obklady z jeho listí doporučoval již Pedanius Dioskoridés v druhé polovině prvního století pacientům se dnou. Listy tohoto druhu topolu se ale sbírají a suší až v květnu a červnu, a tak v předjaří můžeme začít sbírat jeho léčivé pupeny. Masti či nálevy z nich vyrobené potom můžeme použít v boji s revmatismem, na spáleniny, ale třeba i k přípravě přírodní pomády na vlasy, jak si je vyráběly dlouhé generace našich předků.

2011-02-06.PopulusNigra-MattLevin.jpgNezaměnitelný topol

V české krajině roste mnoho různých druhů topolů, ovšem zaměnit ten černý s jinými by měl být problém i pro nezkušeného sběrače. Topol černý má totiž charakteristický tvar listů, naprosto odlišný od svých ostatních příbuzných, a také celková konstituce stromu je poněkud robustnější než u jiných topolů. Kvůli vysokému obsahu éterických látek bývají pupeny příjemně vonící a na povrchu silně lepkavé. Zimní pupeny se musí sbírat právě ještě v době, kdy nejsou rozvinuté a jsou úplně pokryté lepkavými šupinami. Proto je vhodné období od února po počátek dubna. Po sesbírání se velmi zvolna ale důkladně usuší a uschovají do utěsněných skleněných nádob. Teplota při sušení by neměla v žádném případě přesáhnout 42°C.

Usušené pupeny mají výborné analgetické účinky, a tak je můžeme využít do různých mastí při kloubním revmatismu, nálevům při horečkách či pro přípravu homeopatických tinktur používaných při problémech močových cest, měchýře, či problémech trávicího traktu. Na hemoroidy můžeme podle léčitelských doporučení použít jak mast, tak i homeopatickou tinkturu.

2011-02-06.PopulusNigra-DenisStenderchuck.jpgMast na revma i spáleniny

Mast proti revmatickým potížím i na spáleniny se podle starého receptu připravuje z asi 60 gramů topolových pupenů, 15 gramů nati blínu a 45 gramů vody. Vše se důkladně smíchá a nechá šest hodin odstát. Do směsi se pak přidá 180 gramů vepřového sádla a za stálého míchání se ze směsi nechá na mírném ohni odpařit veškerá voda. Na závěr se celá mast pod tlakem procedí.

Topolový odvar na revma

Nechceme-li si připravovat mast, můžeme při revmatických bolestech užívat topolové pupeny ve formě nálevu. Třicet gramů jich přidáme do litru vody a začneme vařit. Další tři minuty by měl probíhat mírný var a na závěr by nálev měl asi deset minut odstát. Můžeme vypít až čtyři šálky denně.

Topolová pomáda našich babiček

V lidové kosmetice se dlouhá léta používal recept na pomádu připravenou z tří dílů vepřového sádla a jednoho dílu topolových pupenů. Směs se vařila hodinu a na závěr také tlakem přecedila.


Foto Christian Fischer, Matt Levin, Denis Stenderchuck

Publikováno: 6.2.2011, 15:25
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA