Zdraví

Přírodní kosmetika dle našich babiček

Autor: Petra ŠTEFÁNKOVÁ

Obrázek

V jednoduchosti je krása, říká jedno moudré přísloví. Ne náhodou proto právě ty nejjednodušší prostředky často bývávají i těmi nejúčinnějšími. A to nejen co se péče o naši tělesnou krásu týká.

O kom by se dalo říci, že mu alespoň trochu nezáleží na vlastním vzhledu? Kdo by si nepřál mít, vyjma dobrého zdraví, také zdravou, pěknou a mladistvou pleť či vlasy? Je sice pravda, že kvalita naší vnější „karosérie“ je do určité míry ovlivňována geny. Toto však platí pouze částečně, jelikož dědičnost mnohdy bývá pouze určitým předpokladem skutečnosti. Jsem přesvědčena o tom, že stav, v němž svou tělesnou schránku udržujeme, záleží jen a pouze na nás. Způsob, kterým to děláme a prostředky, jež při tom užíváme, pak samozřejmě vypovídají mnohé i o nás samotných…

Recepty našich babiček

Například v kosmetice v poslední době tolik propagované nanoemulze, třeba lecitinové, či delší dobu známé lipozomy obsahující fosfolipidy a sfingolipidy, jsou složeny z molekul, které přirozeně najdeme ve vaječném žloutku. Jogurt změkčuje, med hydratuje, zvlhčuje a vyživuje. Všechny druhy čerstvého ovoce – díky mnoha výživným látkám, které obsahuje – prospívají zářivému vzhledu pokožky. Máta zklidňuje podrážděnou pleť.

Mimo známého mátového čaje a neméně známého mojita ji můžeme použít pro mnohé pokožku zklidňující domácí přípravky. Olivový olej působí antioxidačně a je nesmírně účinný proti takzvaným volným radikálům, které každodenně útočí na naši pleť. Jejich příčinou a původcem je například znečištěné ovzduší, nepříznivé klima, kouř - včetně toho z našich vlastních cigaret - či málo zdravý životní styl.

Přírodní lifting

Když si uvaříme zelený čaj, sáček nevyhodíme, počkáme, dokud zcela nevychládne, a po té si jím pořádně potřeme celý (předem umytý či odlíčený) obličej.

Tonika pro lepší pleť

Tonikum pro mastnější pleť si můžeme připravit z pomeranče. Překvapující účinky má právě pomerančová šťáva. Pokožka je po ní hladká a pružná, zlepší se i její barva.

Existuje i přírodní tonikum na zesvětlení skvrn obličeje a zjasnění pleti. Do 250 ml vroucí destilované vody přidáme dva oloupané, na jemné plátky nakrájené okurky a pár listů šalvěje. Povaříme, propasírujeme či rozmixujeme, necháme zchládnout a přefiltrujeme přes plátýnko. Přidáme lžíci brandy a náš tonik je hotový.

Pleťové masky na unavenou pleť

Smícháme lžíci medu, lžíci čerstvého mléka a lžíci hladké mouky. Směs naneseme na obličej a krk a dekolt, po čtvrt hodině dobře umyjeme vlažnou vodou.

2011-02-03.Cosmetic02.jpgVýborná na pleť, která vzala za své například sluncem, větrem či chladem, je i další pleťová maska: do půl sklenice mléka přidáme dvě velké polévkové lžíce medu, naneseme vatovým tampónem a obličej, necháme působit po dvacet minut a nakonec samozřejmě opláchneme.

Maska na akné

Oloupeme a zbavíme jádřince jedno celé jablko, nastrouháme jej, přidáme pár lžiček medu a takto připravenou směs nanášíme na obličej. Po deseti minutách důkladně opláchneme vlažnou vodou.

Pro krásné vlasy

Proto, abychom měly (či měli) zdravé vlasy, nemusíme bezpodmínečně platit vysoký účet u holiče, kde za jednu vlasovou masku zaplatíme víc, než bychom dali za celé balení stejného přípravku. Zkusme tedy přírodní masku z mírně zahřátého olivového oleje, kterou si naneseme před mytím na vlasy na dobu třiceti minut a po té vlasy myjeme naprosto stejně jako obvykle.

Publikováno: 3.2.2011, 9:55
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA