Zdraví

Jak si užít léčivých schopností minerálních solí

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

Řecký filosof Pythagoras prý prohlásil, že sůl se zrodila z nejčistších rodičů – slunce a moře. Moderní vědci zase zjistili pozoruhodnou podobnost mezi chemickým složením lidské krve a mořské vody. Blahodárné působení mořské soli na lidský organismus si dnes můžeme vyzkoušet i bez nutnosti cestovat někam daleko k moři.

Terapie starých Řeků

Jezdíte rádi k moři, a váš zdravotní stav se tam zlepšuje? Máte doma solnou lampu? Sypete si do koupele sůl z Mrtvého moře? Dáváte do ní drahé kameny, aby se energeticky očistily? Kloktáte slanou vodou při bolestech v krku? Vyplachujete s ní nosní dutiny? Kouříte solnou dýmku? Používáte tzv. kosmetiku od Mrtvého moře?

Pokud jste alespoň na jednu z položených otázek odpověděli kladně, pak jste zřejmě, ač Středoevropané, pocítili léčebné účinky thalasoterapie. Moře se řecky řekne thalassa, léčba therapia a odtud tedy složené slovo pro léčbu mořem, kterou znali již staří Řekové. Zahrnovala i bahenní zábaly, chaluhy, mořskou sůl, slunění a přímořské klima.

2011-01-22.deadseasalt.jpgPodle Hippokrata je mořská voda vysušující, zabraňující zánětům a stahující, odvádí z těla chorobné látky. Hlavním cílem dnešní thalasoterapie je zvýšení cirkulace krve, čímž dochází k celkovému oživení organismu. Antický básník Euripidés to vyjádřil ve své Ifigenii v Tauridě lapidárně: „Moře smývá z člověka všechno zlo.“ Keltské slovo hal, označující sůl, znamenalo rovněž svatý a čistý.

Nástup solných jeskyní

My dnes žijeme ve zdevastovaném životním prostředí. Moderní vědecké vyzkumy ale už dlouhou dobu dochází k závěrům, že komplex dějů v jeskynním prostředí působí blahodárně na celý lidský organismus a jeho imunitní systém. Dokáže třeba mírnit dnes tak rozšířená respirační onemocnění. Pro speleoterapii ovšem nejsou nezbytné přírodní krasové jeskyně, ale postačují jakékoli podzemní prostory, kde funguje určité mikroklima. Tak jako v umělé solné jeskyni. Navštěva v dokonale izolované oáze uprostřed města, do které za Vámi civilizace nepronikne, může mít stejný terapeutický účinek jako nákladná cesta k moři. Neproniknou sem ani choroby. Nejen staří Řekové, ale i naši předkové daleko pradávnější, by se v nich cítili jako doma.

V 18.století došlo k obnovení zájmu o využití soli jako podpůrné léčby zejména v terapii chronických onemocnění dýchacích cest, u průduškového astmatu, chronické bronchitidy a chronických zánětů vedlejších nosních dutin. Haloterapie, tedy léčba solí, využívající mikroklima v solném dole Wieliczka nedaleko Krakova v Polsku se natolik osvědčila, že kapacita přestala stačit náporu zájemců. A podobné zkušenosti udělali i v přírodních solných jeskyních po celém světě.

V osmdesátých letech 20.století se tak začaly objevovat první umělé solné jeskyně. K dnešnímu datu jich je jen na území naší republiky přes dvě stě šedesát a jsou tak na dosah ruky prakticky každému z nás. Jejich největší koncentrace je v Praze (33), ve Středočeském kraji jich je na třicet, v Jihomravském a v Moravskoslezském kraji rovněž po třiceti. A pokud si nějakou chcete vybudovat sami, existuje nejméně pět firem, pro které jejich stavba není problém a nabízejí ji v různé kvalitě a estetické úpravě.

2011-01-22.saltcave.jpgVyřízení stavby není nijak složité, nevyžaduje zvlášť vhodné prostory, ani speciální kolaudaci. Cena za vybudování jedné jeskyně se pohybuje okolo 35 tisíc korun za metr čtvereční a tak se celkové náklady obvykle vyšplhají k částce kolem milionu korun. Záleží přitom na kvalitě materiálu, provedení a celkové vybavenosti. Firma pak vyškolí nového majitele a personál na technickou obsluhu jeskyně a vystaví certifikát o zdravotní nezávadnosti. Hlavním požadavkem na stavbu jeskyně přitom je splnění přísných hygienických norem.

Jak funguje umělá solná jeskyně

Vlastní terapie se odehrává v místnosti izolované stavebními prvky od zbytku budovy, jejíž stěny jsou pokryty malými cihličkami ze soli. Ideální je, když pocházejí z Mrtvého moře. Tato sůl má třiceti až pětapadesátiprocentní koncentraci minerálních látek a není ani tak slaná, jako hořká. Sůl kamenná přitom obsahuje 3% minerálů. Zajímavou skutečností je, že sůl pro solnou jeskyni je slisována bez použití jakéhokoli umělého pojiva, přičemž mezi porézními stěnami cirkuluje vzduch. Protože vzdušná vlhkost napomáhá šíření soli do prostoru, zajišťuje jí v umělých solných jeskyních obvykle fontánka se slanou vodou, mlhovač či nějaké podobné zařízení. K uvolňování minerálů přispívá rovněž teplo z vyhřívané podlahy a ze světel.

Některé jeskyně jsou vybaveny tzv. solným generátorem, ve kterém je sůl elektromagnetem nadrcena a jako suchý aerorosol pouštěna skrz ventilátor do jeskyně v podobě jakési mlhy, přičemž bez tohoto generátoru je koncentrace suchého aerosolu v ovzduší nižší. Někteří provozovatelé solných jeskyní, možná i jejich větší část, ale tvrdí, že jim solná jeskyně funguje dobře i bez generátoru.

Strop jeskyně tvoří často umělé krápníky z montážní pěny pokryté solným nánosem. Také na podlaze najdete silnou vrstvu krystalické soli, která dětem připomíná veliké pískoviště, kde se sice nedaří vyklopit bábovičku, zato se dají stavět kopečky a bagrovat. Proto se nemusíte bát, že se při návštěvě tohoto zařízení budou vaši potomci nudit. Nebudou. A blahodárné působení soli tak mohou absolvovat spolu s vámi.

Terapeutická místnost je také vybavena germicidní lampou, která hubí mikroorganismy pomocí ultrafialového UV-C záření. Takové lampy se dnes běžně používají i v nemocničních operačních sálech a pomáhají tak velmi účinně sterilizovat prostředí. Vlhkost vzduchu je moderní vzduchotechnikou v umělých solných jeskyních udržována na 45-50% a teplota vzduchu je příjemná – okolo 22°C. Vzniká zde zcela antibakteriální a antialergenní prostředí obohacené o záporně zionizované, tzv. atmosférické ionty, které se jinak vyskytují hlavně v divoké přírodě. Vzduch v jeskyni by měl být bohatě nasycen mikrokrystalky soli, kromě chloridu sodného také dalšími minerály: hořčíkem, draslíkem, vápníkem, bromem, jódem, sírou atd. Tyto minerály musí být ve vzduchu cítit a jestli neucítíte typickou „vůni moře“, informujte se, z jakého druhu soli je vlastně příslušná jeskyně vybudovaná.


Energie vibrací průsvitných krystalů minerální soli posiluje éterické proudy v éterném těle a krystalické vlastnosti v těle fyzickém. Krystalické vlastnosti fyzického těla spočívají ve skladbě buněčných solí v celém lymfatickém systému, brzlíku, epifýze, červených a bílých krvinkách, a ovlivňují i regenerační schopnosti svalových tkání. Jejich posílení metafyzicky zvyšuje schopnosti jasnovidnosti, telepatie, a vnímavosti k celkovému uzdravení. Průsvitný krystal soli totiž působí na vibrace našeho těla a na principu podobném fyzikálnímu elektromagnetismu je dokáže zvyšovat a zkvalitňovat tedy i náš duševní a duchovní život.

Energie krystalů se prolínají s našimi vlastními, a když je správně naprogramujeme prostřednictvím meditací, mohou osvobodit mysl a přivést ji k objevování potenciálně neomezených vyšších stavů vědomí. Pokud naše energie sdílíme s krystalickou solí, můžeme získat více vědomých znalostí o našem emocionálním, intelektuálním a fyzickém stavu. Můžeme tak překlenout jindy bezednou propast mezi naším fyzickým a duševně-duchovním Já.

Působení soli na organismus

Lidské tělo přijímá tyto užitečné látky povrchem, zejména sliznicemi, a je možné je prokázat v krvi. Vápník a hořčík působí protizánětlivě a stabilizují buněčné membrány, vápníku se navíc připisuje i protialergický efekt a zklidňuje také pleť. Jód je zase důležitý pro štítnou žlázu (pozor na hyperfunkci). Vnějškově působí jodné soli antisepticky, zmírňují bolest a zlepšují prokrvení orgánů. V průběhu běžného padesátiminutového pobytu v solné jeskyni vdechnete údajně množství zdraví prospěšných látek odpovídající třídennímu pobytu u moře.

Na sliznice působí vdechování soli protizánětlivě a uvolňuje hleny, ale – podobně jako při pobytu u moře – může dojít ke spuštění rýmy nebo třeba i průjmu u dítěte. Dochází přitom k důkladné očistě těla a prodělaná haloterapie velmi efektivně očišťuje celý systém dýchacích cest od smogu, alergenů, prachu i bakterií. Jedná se sice o podpůrnou léčbu, potenciálně však může mít pro zdraví zásadní efekt při léčbě: nemocí dýchacích cest (astma), dermatologických nemocí (lupénka, atopický ekzém, akné), nemocí krevního oběhu (hypertenze), poruch imunity, snížené funkce štítné žlázy, revmatu, zažívacích potíží (zlepšuje se látková výměna a spalování tuků), neuróz, stresu, vyčerpání či únavového syndromu.

Pro spuštění léčebného efektu se doporučuje absolvovat minimálně tři návštěvy a deset návštěv v minimálních intervalech (zpočátku mohou být až 3 týdně) pro jeho upevnění. Udržovací návštěvy potom stačí jen jednou týdně.

Jak začít

Jako snad každá léčebná metoda, má i terapie v solné jeskyni své kontraindikace, mezi něž patří zejména: klaustrofobie, alergie na jód, nízký krevní tlak, hyperfunkce štítné žlázy, či akutní infekční onemocnění (jedná se o návštěvu kolektivu). V počátečním stadiu nějaké nemoci může po návštěvě solné jeskyně dojít k jejímu rychlejšímu nástupu. Solné jeskyně ovšem můžete navštívit i s miminkem (krásně tu spinkají) a pokud máte chuť, tak i v těhotenství… Zdravotní riziko u člověka bez uvedených kontraindikací je stejné, jako když rychle vycestujete do přímořské oblasti.

Při jakýchkoli pochybnostech o vhodnosti této terapie pro vaši osobu se raději poraďte s lékařem. Personál solné jeskyně žádným zdravovědným výcvikem totiž projít nemusí. Před vstupem si obléknete čisté bílé ponožky nebo návleky – jednak z hygienických důvodů, jednak budou nakonec od solného prachu. Věci si zpravidla odložíte do uzamykatelného boxu, vypnete mobil, odložíte veškeré jídlo a pití. Děti budou mít ve většině jeskyní k dispozici hračky, různé kyblíčky a náklaďáčky na sůl. V terapeutické místnosti jeskyně bývají k dispozici lehátka a deky na přikrytí.

2011-01-22.saltcandle.jpgMnozí uživatelé solných jeskyní mají tendence kombinovat relaxační působení v jeskyni s dalšími procedurami, s masážemi, cvičením jógy, čchi-kungu, naturismem, koncertem na tibetské mísy, učením cizích jazyků… Záleží jen na fantazii, ale vůbec to není nezbytné. Pokud s sebou nemáte děti, odpočívejte za poslechu relaxační hudby (muzikoterapie) a při barevném osvětlení (colorterapie) žluto oranžového (posílení životních sil), modrého (hluboké zklidnění), nebo jiného zabarvení. To se může v jednotlivých jeskyních lišit. Také je výhodnější rezervovat si jeskyni pro společný pobyt s přáteli nebo rodinou, protože s neznámým člověkem se v uzavřeném prostoru obtížněji relaxuje. Samozřejmě můžete jeskyni kdykoli svobodně opustit, nikdo vás tam nezavře. Daleko spíše vám však bude příjemně a budete mít tendenci usnout, čehož se nemusíte bát – před vypršením časového limitu vás obsluha určitě přijde upozornit.

Cena za takovouto terapii bývá relativně příznivá, jedno sezení 45-50 minut vyjde od 80 do 160 korun. Děti do šesti let bývají vpouštěny zdarma. Na terapii si můžete zkusit požádat o příspěvek od své zdravotní pojišťovny.

Publikováno: 22.1.2011, 14:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA