Volný čas

Vzepětí i závěrečný pád vlašimského semináře

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Vlašim, 10.9.2011
Pětadvacátý ročník interdisciplinárního semináře O mezních otázkách, který se v sobotu uskutečnil ve Vlašimi, opět přilákal do tohoto středočeského města na dvě stovky milovníků jevů na hranicích současného poznání. Nebýt závěrečné ostudy v kostele, mohl být možná letošní ročník jedním z nejlepších v jeho dlouhých dějinách.

Dnes již tradiční účastník vlašimských seminářů, populární televizní a rozhlasový reportér Stanislav Motl si do Vlašimi letos přivezl dokonce vlastního hosta, syna legendárního českého hermetika Jana Kefera, Reginalda. Společně pak zavzpomínali na to, co si Reginald Kefer zapamatoval a později za pomoci příbuzných a rodinných známých zrekonstruoval o životě svého otce umučeného v roce 1942 nacisty i matky – velmi dobré astroložky, která svého manžela přežila jen o půl roku.

2011-09-12.vlasim0001.jpg„Rodiče mi samozřejmě můj vlastní horoskop vypočítali. Je to přesně ten horoskop chlapce narozeného v roce 1936, který je jako příklad výpočtu uveden v knize mého otce Praktická astrologie. Vyložit jsem si ho však nikdy nenechal,“ vzpomínal Reginald Kefer, který podle svých vlastních slov sice nezdědil po rodičích sklony k okultismu, ale celý svůj život se profesionálně věnoval jiné tatínkově vášni - hudbě. „Vím také poměrně bezpečně, že v rodině se astrologickým výpočtům věnovala hlavně maminka. Proto když se dnes tatínkovi vyčítají některé drobné nepřesnosti nebo chyby ve výpočtech, musím říct, že je v tom nevinně. Takřka určitě za ně mohla maminka,“ přidal jednu z rodinných perliček.

Program jubilejního vlašimského semináře byl nabitý. Přednášející, kteří se rekrutovali takřka výhradně z řad autorů spolupořádajícího měsíčníku Regenerace, svými jmény a reputací slibovali mnohé, a také se jim během dopoledních a odpoledních přednášek dařilo držet vysoký standard. Zlatým hřebem dne pak měla být podvečerní debata úspěšné televizní duchovně-turistické dvojice Václav Cílek a Květa Fialová moderované publicistou Vlastimilem Helou, kterou pořadatelé umístili do místního chrámu Církve československé husitské. A byla to právě volba místa, která tuto slibnou akci nakonec téměř zabila. Laciné, snad vínem lehce posílené, pseudovtípky o „šoustání“ či „dalajlamovi na kozách“ by zřejmě laciná esoterická pouťová zábava kdekoliv jinde unesla, ale když se za občasného chichotání v publiku od oltáře křesťanského chrámu ozvala těžko uvěřitelná slova o tom, že „křesťanské modlitby jsou o ničem“, začalo být jasné, že král je nahý a pro slušného člověka je nejvyšší čas odejít.

2011-09-12.vlasim0003.big.jpg


Krátký sestřih videa i s (poměrně laskavým) komentářem Igora Chauna naleznete na YouTube.

Publikováno: 12.9.2011, 16:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA