Volný čas

Vlašimská hvězdárna slaví půlstoletí

Autor: (jds)

Obrázek

Vlašimští hvězdáři oslavují 50. výročí otevření vlašimské hvězdárny. Na pátek 27. května 2011 proto připravili pro veřejnost program, kterým chtějí činnost tohoto amatérského astronomického pracoviště přiblížit. A o týden později pozvali do Vlašimi k besedě i prvního českoskoslovenského kosmonauta.

Pozorování Náš tip 

Páteční slavnostní podvečer začne na vlašimské hvězdárně od 18 hodin a zahájí ho přednáškový blok s příspěvky o padesátileté historii hvězdárny, jejím zakladateli Janu Zajícovi, ale i o úspěšných odchovancích zdejších astronomických kroužků. S odbornou přednáškou na téma „Slunce a okolí: Náš blízký tajuplný vesmír“ se představí astrofyzik Miroslav Bárta z Astronomického ústavu Akademie věd, který je právě takovým dlouholetým členem Vlašimské astronomické společnosti. Jeho přednáška si klade za cíl seznámit posluchače s moderní sluneční fyzikou a zejména tou její částí, která se zabývá sluneční aktivitou. Kromě teoretických přístupů založených dnes často na masivních počítačových simulacích budou zmíněny i současné a plánované družicové i pozemní experimenty pro výzkum Slunce a okrajově i ostatních členů naší sluneční soustavy. Závěrem přednášky se z našeho vesmírného domova posluchači vydají na krátký filmový výlet do vzdálenějšího kosmu. Pokud bude hezké počasí nezůstane ovšem pouze u astronomického teoretizovaní a návštěvníkům akce budou k dispozici i hvězdářeské dalekohledy a odborný výklad k pozorování noční oblohy.

K oslavám ještě vlašimští hvězdáři připravili zahájení prodeje výroční turistické známky a vzpomínkové publikace Jana Zajíce Dvojčata Vysočiny aneb Z Pacova až do vesmíru“. Ve čtvrtek 2. června 2011 od 16.30 pak proběhne beseda s prvním československým (a evropským) kosmonautem Vladimírem Remkem, která se uskuteční Kulturním domu Blaník ve Vlašimi. Jejím tématem bude kosmonautika, příprava a let Vladimíra Remka do vesmíru a aktuální kosmická problematika (Evropský kosmický program, systém družicové radionavigace Galileo a další).

Vlašimská hvězdárna byla postavena vlašimskými občany v roce 1961 v Akci Z a pod hlavičkou tehdejšího závodního odborového klubu Blanických strojíren úspěšně rozvíjela svoji činnost až do léta roku 1992, kdy byla dlouhodobě pronajata k podnikatelské činnosti a její osvětová činnost byla násilně přerušena. V roce 1996 majetek hvězdárny odkoupilo Město Vlašim a budova prošla rekonstrukcí. Slavnostní znovuotevření hvězdárny proběhlo 31.5.1997 za přítomnosti představitelů města, okresního úřadu, místních podnikatelů a zástupců české astronomie. Od 1.1.1997 má hvězdárnu v pronájmu Vlašimská astronomická společnost. Bohatá osvětová činnost vlašimských hvězdářů ale nespočívá pouze v pořádání odborných přednášek a pozorování pro veřejnost. Budovu vlašimské hvězdárny také velmi dobře znají účastníci prvních ročníků každoročního semináře „O mezních otázkách“, který je jednou z nejstarších pravidelných odborných přednáškových akcí na esoterická, okultní i náboženská témata v Čechách s tradicí založenou již v polovině osmdesátých let minulého století.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 23.5.2011, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA