Volný čas

O víkendu se poprvé otevřou dveře památek

Autor: Karel CHLUMEC

Obrázek

Benešov, 31.3.2011
Na nedostatek práce si v těchto dnech nemohou stěžovat kasteláni a zámecký či hradní personál. Finišují přípravy na letošní turistickou sezonu a zaměstnanci památek tak jdou z práce do práce. Už tento pátek totiž přivítají první návštěvníky například na státním zámku Konopiště, v sobotu se zase mohou turisté vypravit třeba na zámek Jemniště, hrad Český Šternberk nebo do Sázavského kláštera. Každý z historických objektů nabízí příchozím originální prohlídkové trasy a upravené okolí zahrad i parků.

Náš tip Fotogalerie Video 

Státní zámek Konopiště

Státní zámek Konopiště patří každoročně k největším turistickým atrakcím středních Čech. Nachází se pouhých čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, 2 km západně od centra města Benešova. Dojet se k němu dá automobilem, případně dojít krátkou procházkou od benešovského vlakového a autobusového nádraží, které má velmi dobré spojení s metropolí a oblastí jižních Čech.

Původní hrad založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova. V roce 1327 přešel na 275 let do rukou Šternberků a v následujích stoletích se pak v držení Konopiště vystřídala celá řada vlivných šlechtických rodů. V roce 1887 koupil zámek s celým panstvím od Lobkoviců František Ferdinand d'Este, od r. 1896 následník rakousko-uherského císařského trůnu, který zámku a přilehlému parku vtisknul současnou podobu.

Především pro malé návštěvníky připravila na sezónu 2011 správa zámku výstavu paní Vítězslavy Klimtové o pohádkových skřítcích, vílách a rozličných bytostech. Nebude prý chybět ani peklo a čertíci v čele s čertí babičkou. V dubnu a květnu mají na Konopišti otevřeno denně od 10 do 16 hodin. Zámek nabízí několik samostatných prohlídkových okruhů s různými cenami a možnostmi slev, rodinné vstupné na 1. a 2. okruh pro rodiče s maximálně třemi dětmi do patnácti let stojí podle oficiálního ceníku například 350 korun.


2011/04/2011-04-01.Konopiste

Počet obrázků: 9

Zámek Jemniště

Nedaleko od Benešova najdete také zámek Jemniště, který se nachází východně od města u silnice spojující Benešov s Vlašimí. Od devadesátých let 20. století, kdy jej v restituci získal Jiří Sternberg, se opravený zámek stal vyhledávaným místem romantických svateb, ale i centrem bohatého kulturního dění pro celé široké okolí. Zámek nabízí také klasický návštěvnický okruh, a tak zcela jistě stojí za to, naplánovat si na něj cestu.

Původně stávala v Jemništi středověká vodní tvrz, která byla koncem 16. století přestavěna na čtyřkřídlý renesanční zámek. František Adam z Trauttmansdorffu z něj nechal roku 1724 vybudovat nový zámek v barokním stylu podle projektu českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Roku 1754 zámek ovšem vyhořel a byl nově přestavěn a vybaven prakticky do dnešní podoby.

Novinkou letošní sezóny je vybudování sedmi set metrů cest v rekonstruovaném zámeckém parku, takže se návštěvníci pohodlně dostanou i do míst, ze kterých se jim odkryjí nové průhledy po parku. V dubnu a květnu je zámek otevřen veřejnosti o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 16.30 hod., od června do září se návštěvní doba prodlouží a bude otevřeno každý den. Prohlídka zámku je možná pouze s průvodcem a trvá zhruba 50 minut, přičemž rodina se dvěma dětmi zaplatí 270 korun. Pokud si na Jemniště chcete udělat výlet, vyplatí se sledovat kalendář na jeho internetových stránkách. Velmi často se zde koná kulturní doprovodný program pro celou rodinu, který by bylo škoda propásnout.


Foto & video: Karel CHLUMEC


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 1.4.2011, 12:00 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Karel CHLUMEC je publicista a novinář.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA