Volný čas

Národní muzeum vystavuje vzácné české rukopisy

Autor: (jds)

Obrázek

Praha, 18.2.2011
Národní muzeum návštěvníkům v následujících deseti týdnech umožní v rámci jedinečného výstavního cyklu „Kosmas, Dalimil a ti další“ spatřit originály rukopisů, které popisují mytické období českých pohanských knížat. Postupně budou vystaveny: Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, Dalimilova kronika a kronika Johanna Marignoly, kronika Příbíka Pulkavy z Radenína a Rukopisy zelenohorský a královédvorský.

Výstava Náš tip 

Všechny rukopisy budou vystaveny v bezpečnostní klimatizované vitríně, každý po dobu 14 dní. Časové omezení bylo stanoveno kvůli ochraně vzácných středověkých památek. „Právě probíhající výstavu Staré pověsti české jsme koncipovali tak, aby bavily nejen děti školou povinné, ale i nás, kdo jsme školním lavicím již odrostli. Nyní jsme se rozhodli našim návštěvníků ukázat rukopisy, o kterých jsme se ve škole všichni učili, ale téměř nikdo z nás je neviděl. Doufáme, že jim tato proslulá díla připomeneme a přiblížíme,“ vysvětlil na včerejší tiskové konferenci generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

2011-02-18.BR3.big.jpg
Na tiskové konferenci sedí (zleva): Marta Vaculínová, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národního muzea, Michal Lukeš, generální ředitel, Radka Schusterová, vedoucí oddělení vnějších vztahů, Petr Mašek, vedoucí oddělení zámeckých knihoven, a Martin Sekera, ředitel a vedoucí Knihovny.

Výstavní cyklus Kosmas, Dalimil a ti další zahajuje Národní muzeum dvoutýdenní prezentací vzácného středověkého rukopisu Kosmovy kroniky z vlastních sbírek.

Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky

Kronikář Kosmas je považován za zakladatele českého středověkého dějepisectví. Jako první stvořil ucelený obraz českých pověstí od příchodu Čechů do země, přes panování Kroka a jeho dcer, vyvolení knížete Přemysla, náznak dívčí války až k Lucké válce a příběhu o Durynkovi. Byl také první, kdo zachytil jména všech pohanských knížat až po Hostivíta a Bořivoje. Jeho latinsky psaná Česká kronika vznikala v letech 1119 – 1125 a dochovala se v mnoha opisech z 12. až 16. století.

Budyšínský rukopis představuje pravděpodobně nejstarší zachovaný exemplář tohoto díla. Pochází z přelomu 12. a 13. století. Na prvním foliu rukopisu je vlepen pergamenový lístek s iluminací ze 14. století, který zachycuje Čecha a Lecha u Pražského hradu (viz titulní obrázek). Vystavený exemplář pochází z Knihovny Národního muzea a bude vystaven do 4. března 2011.

Další program cyklu

  • 4. 3. – 18. 3. Dalimilova kronika z Národní knihovny České republiky
  • 18. 3. – 1. 4. Pulkavova kronika umístěná v Moravském zemském archivu v Brně
  • 1. 4. – 15. 4. Marignolova kronika z Národní knihovny České republiky
  • 15. 4. – 29. 4. Rukopis královédvorský a zelenohorský z Knihovny Národního muzea


Foto Národní muzeum


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 18.2.2011, 12:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA