Životní styl

Tradiční kadidlo je ve vážném ohrožení

Autor: (jds)

Obrázek

Kadidlo, vonná aromatická pryskyřice, která byla jedním ze tří slavných darů Tří králů v tradičním vánočním příběhu o zrození Ježíše Krista, může zcela vymizet. Podle nedávné studie etiopské stromy produkující kadidlo jsou vážně ohroženy ohněm, pastvou a hmyzem. Pokud tyto faktory zůstanou bez kontroly, jejich populace by mohla v příštím půlstoletí klesnout až o devadesát procent.

Víte, že…? 

Studie ekologů z Nizozemí a Etiopie publikovaná v Journal of Applied Ecology vydávaném Britsku ekologickou společností (British Ecological Society) sledovala přežití, růst a produkci semen z více než šesti tisíc stromů kadidlovníku v horských oblastech Etiopie po dobu dvou let. S ohledem k aktuální rychlosti vypalování, spásání a napadání hmyzem se může produkce kadidla snížit během pouhých patnácti let na polovinu. „Současné řízení populace kadidlovníku je zjevně neudržitelné,“ řekl agentuře Reuters vedoucí výzkumného týmu Frans Bongers. „Naše modely ukazují, že v průběhu padesáti let bude populace zdecimována, a snižujícím se počtem stromů bude produkce pryskyřice odsouzena k zániku.“

Opadavý strom kadidlovník (Boswellia) dosahující výšky dvou až osmi metrů roste převážně v teplých a suchých, hornatých oblastech na severu Afriky, v Africkém rohu a na jihu Arabského poloostrova, menší populace se nacházejí i v dalších oblastech Afriky a Asie. Látka bílé barvy a silně aromatické vůně se získává nařezáváním kmenů Boswellie. Z hlediska produkce nejkvalitnějšího kadidla, užívaného pro kosmetické, lékařské ale i náboženské rituální účely, jsou rozhodující hlavně právě nejsušší oblasti v Africkém rohu, kde stromy sice rostou nejpomaleji, ale produkují nejlepší pryskyřici. A právě na klíčovou oblast v izolované části severozápadní Etiopie v blízkosti pramene Modrého Nilu se Bongersův výzkumný tým Wageningenské univerzity soustředil.

Vědci proto vyzvali místní úřady, aby zavedly lepší pobídky, aby se zemědělci více snažili chránit populaci Boswellií. V krátkodobém horizontu by to znamenalo prevenci požárů a útoků brouků napadajících kůru a dřevo stromů. V dlouhodobém horizontu by podle Bongerse měly být vyhrazeny velké plochy sazenicím kadidlovníku a následně tyto plochy chráněny po dobu pěti až deseti let, aby se stihly usadit. V opačném případě vážně hrozí, že kadidlo nadobro zmizí nejen z kosmetického a farmaceutického průmyslu, ale i z kostelů, mešit a náboženských obřadů nadobro.


Foto Maroš Markovič

Publikováno: 4.1.2012, 14:40
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA