Životní styl

Zelený týden 2011: užívejte méně a žijte lépe

Autor: (jds)

Obrázek

Brusel, 24.5.2011
Dnes začala celoevropská akce Zelený týden 2011, která se obrací na občany s výzvou: „užívejte méně a žijte lépe“. Během čtyřdenní konference v Bruselu se tři a půl tisíce účastníků pokusí nalézt způsoby, jak využívat zdroje naší planety udržitelněji. Letošního zeleného týdne se zúčastní subjekty z velmi rozdílných prostředí, která zahrnují orgány Evropské unie, podniky a průmysl, nevládní organizace, veřejné orgány členských zemí, vědeckou a akademickou obec i média.

Program Zeleného týdne 2011 čítá zhruba tři desítky akcí, které se budou konat mimo Brusel, včetně akcí ve Slovinsku (25. – 27. května, 2. června) a v Polsku (11. června). Celá konference navíc bude přenášena po internetu. „Účinné využívání zdrojů není jen otázkou omezování a nedostatku, ale nabízí i širokou škálu příležitostí k růstu a zaměstnanosti a přináší s sebou snížení množství odpadu, čistější životní prostředí a volbu lepších, udržitelnějších variant pro spotřebitele. Rozsah letošního zeleného týdne jasně ukazuje, jak široký je záběr politiky v oblasti životního prostředí. Jedná se skutečně o klíčovou otázku při rozhodování o tom, jaký způsob života si zvolíme,“ uvedl evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Jedním z vrcholů programu konference bude prohlídka solárního letadla Solar Impulse na bruselském letišti v Zaventemu. Solar Impulse, první letadlo konstruované tak, aby mohlo letět celý den i noc bez paliva a aniž by produkovalo emise CO2, názorně ukazuje potenciál, který mají nové technologie z hlediska úspor energie a její výroby z obnovitelných zdrojů. V evropském hlavním městě bude letoun vystaven od 23. do 29. května 2011.

Letošní téma podporuje stěžejní iniciativu Evropa 2020 v oblasti účinnosti zdrojů, která stimuluje přechod na zdrojově efektivní nízkouhlíkové hospodářství s cílem dosáhnout udržitelného růstu. Díky příspěvkům ze všech útvarů Evropské komise, je škála témat na konferenci širší než dříve. Kromě diskuzí o tradiční environmentální tématice, jako je dostupnost zdrojů, recyklace, biodiverzita a půda, se konference zaměří rovněž na otázky týkající se přechodu na ekonomiku účinně využívající zdroje, ekologičtějších chemických látek, ekologických dovedností, zaměstnanosti a inovací, financování ekologických inovací, potravinářských odpadů, odpadů jako zdroje, racionálního hospodaření s vodou, výstavby a podnikatelských nápadů na podporu cyklického hospodářství.


Foto letadla Solar Impulse: Matth1/commons.wikimedia.org

Publikováno: 24.5.2011, 15:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA