Rodina

Malované Vánoce v Betlémské kapli

Autor: Jaroslava MALINOVÁ

Obrázek

O Adventu začala v pražské Betlémské kapli v pořadí již 32. vánoční výstava, tentokrát pod názvem Malované Vánoce. Jejím posláním je připomenout tradiční kouzlo českých lidových Vánoc a přitom učit návštěvníky vidět krásu v prostých věcech. Jak se to daří, můžete na vlastní oči spatřit sami - denně až do 2.ledna 2012. Bez nadsázky se návštěva výstavy může stát jednou z nejkrásnějších vánočních událostí.

Výstava Náš tip Fotogalerie 

Letos pořadatelé zvolili jako hlavní téma malbu, vytvořenou nejrůznějšími výtvarnými technikami a objevující se na těch nejrozmanitějších podkladech. Je těžké pořádat vánoční výstavy se záměrem, aby nebyly všechny stejné, neboť na téma betlémů, vánočních stromečků a několika zvykoslovných předmětů, se nedá dlouho něco nového vymýšlet. Proto již od první výstavy bylo snahou pořadatelů zadat si dopředu, někdy i v předstihu několika let, téma, které bude jakýmsi vodítkem při tvorbě exponátů a i při vytváření celé expozice.

2011-12-05.vystava0005.jpg„Tím, že nevystavujeme historické betlémy (to ponecháváme betlémářům a muzeím) musíme stále pátrat po nových tvůrcích. Díky tomu, že dnešní doba této tvorbě velmi přeje, daří se nám oslovovat stále nové, někdy i staronové tvůrce. Nejvíc mě baví oslovovat výtvarníky, kteří nikdy žádný betlém neudělali, nemají do toho zpočátku ani moc chuť, a nakonec, někdy i po několika letech, se do tvorby betlémů pustí. Příkladem je třeba Soňa Čermáková, která vytváří ojedinělé betlémy kresbou na kameny. Takových výtvarníků máme nyní "rozpracováno" několik a věřím, že se zúročí naše snaha. Neboť právě zde je velká naděje, že se dočkáme neobvyklého výtvarného přístupu k betlémskému příběhu,“ říká Ing. Blahoslav Lukavec, který s pomocí své rodiny a zahradního architekta Jiřího Kubce výstavu celý rok připravoval, na místě instaloval, aranžoval, zabezpečuje její chod – určitě na něj v podzemí Betlémské kaple narazíte – a následně bude likvidovat. Blahoslav Lukavec je stavebním projektantem a pořádání výstav je, dalo by se říci, jen jeho hodně časově náročným koníčkem. „Vždy nám v první řadě jde o to, aby na výstavě byla co nejdokonalejší atmosféra starých českých lidových vánoc, kterou vytváříme převážně pomocí nejrůznějších starých předmětů, počínaje starými, mohutnými ručně tesanými trámy a konče nejrůznějšími starými předměty a nástroji, kterými byli naši předci denně obklopeni,“ dodal.


2011/12/2011-12-05.vystava0001

Počet obrázků: 16

Návštěvníci uvidí ukázky rozmanitých způsobů malování na nejrůznější podklady (papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo či kůže), a budou moci obdivovat prastarou techniku podmalby na sklo, překrásné vitráže a mozaiky. Seznámí se s různými technikami zdobení textilu a názornou ukázkou tvorby modrotisku. Právě touto technikou byl zhotoven i velký modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, který patří k ozdobám výstavních prostor.

Především dámy potěší ukázky různých způsobů vyšívání (např. malba jehlou, křížková výšivka, Richelieu) a tvorby krajek (např. paličkované a šité krajky, frivolitky, drhání). Stejně tak ocení malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna i různé metody tkaní látek.

Samostatnou kapitolu pak představují ukázky zdobení dřevěných předmětů, technik sahajících hluboko do historie, kdy se užitkové předměty upravovaly řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením a intarziemi. Vedle klasických vyřezávaných betlémů si návštěvníci budou moci prohlédnout i intarzovaný betlém Josefa Procházky, který autor vytvořil z dýh pocházejících ze 48 druhů dřev.

Mezi unikáty patří vystavený betlém na kůži, což byl materiál v minulosti hojně využívaný ke zdobení. Ke stejnému účelu sloužila i keramika. Na výstavě jsou k vidění ukázky Tupeské, Chodské, Habánské, zakuřované keramiky i díla současných tvůrců. Na funkčním hrnčířském kruhu si návštěvníci můžou sami vyzkoušet svoji zručnost.

Velká část expozice je věnována malovaným betlémům. Část jich pochází od našich slavných malířů (Mikoláš Aleš, Josef Wenig, Josef Lada, Marie Kvěchová), zastoupeny jsou i ty současné. Vystaveny jsou také velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského a třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového. Zajímavostí je i skautský betlém z roku 1945, tehdy 17letého autora Oldřicha Drozdy.

2011-12-05.vystava0006.big.jpg

A protože na české výtvarné pojetí Vánoc mělo zásadní vliv dílo Josefa Lady, nesmí chybět ani na této výstavě: unikátní, kulisově vytvořený betlém, který přemaloval podle pohlednic Josefa Lady Jiří Zapletal.

Výstava je dále obohacena o sbírku skříňových betlémů, které zapůjčilo Krkonošské muzeum správy KRNAP z Vrchlabí.

Mnoho návštěvníků jistě překvapí i malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu namaloval jako svůj první betlém autor slavného krtečka, malíř Zděnek Miler.

Doprovodný program

Během výstavy budou tvůrci předvádět různé výtvarné techniky. Uskuteční se i 12. setkání řezbářů za účasti českých a slovenských špičkových umělců. Setkání krajkářek tentokrát obohatí ukázky různých technik vyšívání a tkaní.

Vernisáž se uskutečnila 25. 11. 2011 v 16.30 hod. v Betlémské kapli.

Výstava je otevřena od 25. 11. 2011 do 2. 1. 2012, denně od 9.00 do 18.00 hod. Ve dnech 24. 12. a 31. 12.2011 od 9.00 do 14.00, 25. 12. 2011 a 1. 1. 2012 od 13.00 do 18.00.

Více na stránkách www.vanocnivystava.cz.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 5.12.2011, 14:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA