Rodina

Soud domácím porodům zatím nepomohl

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Praha, 23.11.2010
Porodní asistentky, které v Česku bojují za legislativní usnadnění porodů v domácím prostředí, utrpěly v úterý nepříjemnou ránu před Městským soudem v Praze. Porodní asistentka Marie Vnoučková totiž neuspěla ve svém sporu s ministerstvem zdravotnictví, které po registrovaných porodních asistentkách vyžaduje často až nesmyslné podmínky.

Jak uvádí Unie porodních asistentek (UNIPA), české ministerstvo zdravotnictví se ve snaze omezit počet domácích porodů snaží tuto alternativu českým ženám co nejvíce ztížit. Proto nastavuje porodním asistentkám takové požadavky, aby je nebyly schopny splnit. Paradoxně tak ale přispívá ke snížení bezpečí žen a dětí při porodu mimo porodnici, neboť těmto odepírá možnost odborné péče porodní asistentky.

Úřady porodním asistentkám často odmítají udělit plnou registraci bez toho, aby jako samostatný podnikatel fakticky splňovaly věcné a personální vybavení porodnice. Podle vyhlášky ministerstva zdravodtnictví z letošního září musí mít na svém pracovišti například plně vybavený porodní sál. A to přesto, že v tomto konkrétním případě paní Vnoučková jasně deklarovala svou vůli poskytovat své služby v domácím prostředí žen, tedy mimo své pracoviště.

Podle právníka a předsedy Ligy lidských práv Davida Zahumenského se městský soud příliš samotnou podstatou sporu zabývat nechtěl a rozhodoval čistě formálně.

„Nyní musíme vyčkat písemného vyhotovení rozsudku a zvážíme další kroky. Musím přiznat, že my jsme od tohoto soudu žádné průlomové rozhodnutí ani nečekali. Je to dlouhodobý boj, ve kterém hodláme pokračovat,“ okomentoval úterní soudní jednání David Zahumenský.

Až podle písemného rozsudku se tedy právník se svou klientkou rozhodnou, zda podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu nebo požádají krajský úřad o novou registraci porodní astitentky a začnou další kolo právních sporů se státem.

Z analýzy Ligy lidských práv vyplývá, že ve všech zemích, ať už je v nich nezávislá péče porodních asistentek státem podporována či nikoliv, existuje určité procento žen, které se rozhodují pro porod mimo porodnici a pro samostatnou péči porodní asistentky. Počet těchto rodiček se trvale pohybuje asi na 1-3 % (Německo, Spojené království, Irsko, Francie). Ve státech, kde je mimonemocniční péče o těhotné a rodičky tradiční nebo veřejně podporovaná, je procento těchto rodiček mnohem vyšší (8-9 % Wales, 29 % Nizozemí).

Publikováno: 24.11.2010, 9:45 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA