Praha

Na Pražský hrad dorazí poklady Moskevského Kremlu

Autor: (jds)

Obrázek

V souvislosti s prosincovou státní návštěvou prezidenta Ruské federace Dmitrije Medvěděva v České republice se 12. prosince 2011 otevřou brány Císařské konírny, kde bude zahájena výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců, na které budou vystaveny nejvzácnější poklady Moskevského Kremlu.

Výstava Náš tip 

Na výstavě bude českým návštěvníkům vůbec poprvé představen výběr nejkvalitnějších uměleckých děl a předmětů ze sbírek Muzeí Moskevského Kremlu. K obdivu budou vystaveny šperky, zbraně, oblečení carské rodiny včetně uniforem a slavnostních ženských šatů. Předměty symbolizující majestát ruského panovníka a hlavy ruské pravoslavné církve jsou sestaveny do tematických celků, které ilustrují roli ruských panovníků, události na carském dvoře a soukromý a náboženský život carské rodiny v Rusku.

„Výběr exponátů byl zaměřen zejména na období 16. a 17. století,“ uvedl ředitel odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec. „Jedná se o ojedinělou výstavu, která se hned tak neopakuje, a tak můžu její návštěvu osobně doporučit.“

Kreml Hradu zapůjčí šperky, drahé kameny, ikony i vzácné historické zbraně, které Romanovci shromažďovali po celá staletí. Ke zvláštnostem expozice bude patřit i obuv zdobená perlami nebo oblečení členů carských rodin, slavnostní ženské róby i uniformy carevičů. Vystaveny budou také zvláštní pravoslavné ikony, které se malovaly ve velikosti novorozence a provázely cara od kolébky až do jeho smrti. Součástí kremelské sbírky je užitné umění, které přibližuje život ruského carského dvora v 16. a 17. století, dále nejrůznější diplomatické dary, anglické a německé stříbro, zbraně i část slavnostního roucha prvního Romanovce, cara Petra I. K vidění bude jeho i kolébka a hračky. Závěrečná část expozice bude věnována také pravoslavné církvi, jejím dobovým liturgickým předmětům, rouchům a ikonám.

Výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců na Pražském hradě potrvá do 4. března 2011.

Velké výstavě pokladů Moskevského Kremlu bude předcházet státní návštěva ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva na pozvání českého prezidenta Václava Klause. V souvislosti s ní dojde opět k omezení turistického provozu v celém areálu Pražského hradu. Od 7. prosince 2011 16:45 do 8. prosince 2011 16:45 bude celý areál návštěvníkům zcela uzavřen.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 30.11.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA