Praha

Kožná ulice: tajemství dvou medvědic

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Bohatě zdobený portál domu v Kožné ulici zvaného odedávna podle svého domovního znamení U dvou zlatých medvědů je jednou z nejzachovalejších ukázek esoterické výzdoby architektury z rudolfínské doby. Pouze zdánlivě symetrické uspořádání plastik, hra čísel skrytých v ozdobných prvcích i tajná orientace výzdoby se skutečnou oblohou nad městem patří k nejlepší pražské esoterické tradici.

Pražský hermetik Martin Stejskal rozpoznal v tomto portálu symbolické znázornění „tajného čepu Prahy“, místa kolem něhož se město a jeho obloha otáčí. Umístění obou medvědů na jižním průčelí domu odpovídá postavení cirkumpolárních souhvězdí Velké a Malé medvědice spolu s centrální, „severní“, hvězdou Polárkou v době letního slunovratu. Toto období, na které ve středověku připadal svátek svatého Víta a v němž Slunce začíná vycházet v souhvězdí Lva, bylo vždy pro Prahu významné. A umístění domu prakticky na tzv. Pražském poledníku, podle nějž se v české metropoli tehdy řídil místní čas, tuto symboliku jen zdůrazňuje.

2011-08-13.medvedi0002.big.jpgO tom, že v reliéfech domu U dvou zlatých medvědů jsou skryta esoterická tajemství, nemusíme pochybovat. Ve spodní části výzdoby najdeme i podivuhodnou tvář se stvoly rostlin s listy namísto jazyka. A „zelený jazyk“ byl vždy označením pro symbolické vyjadřování zasvěcenců. V symbolické zeleni tedy hledejme další skrytá poselství.

Podobná orientace výzdoby veřejných budov na hvězdnou oblohu jako na tomto domě je v Praze známá už z dob gotického umění stavebníků huti Petra Parléře. Obdobné symboly jsme popsali v samostatných knihách o Staroměstském orloji a Karlově mostu.

Jak se tam dostaneme?

Dům U dvou zlatých medvědů v Kožné ulici 1 stojí přímo u jedné z nejfrekventovanějších turistických tras v Praze, Melantrichovy ulice, spojující Můstek na Václavském náměstí a světoznámý orloj na náměstí Staroměstském. Pokud se vydáme od stanice metra A Můstek k směrem orloji, nádherný portál nemůžeme minout po pravé ruce.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 15.8.2011, 10:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA