Praha

Na Můstku: božské mystérium pracovitých včel

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Ačkoliv domovní znamení U zlatého úlu patří svými rozměry k těm největším v Praze, přesto si jej všímá málokdo. Třípatrový dům, v jehož střešním štítě se Velký úl nachází, se totiž nachází na jednom z nejrušnějších míst metropole, v lokalitě dolního Václavského náměstí zvané též Zlatý kříž. A zaklonit v těchto místech hlavu a pozorovat ten nádherný obraz, to obvykle hrozí srážkou s jiným turistou.

Dům na nároží ulic Na Můstku a 28. října nazývaný podle svého domovního znamení U zlatého úlu, nebo též Wettenglovský palác, je pravděpodobně nejstarším domem na Václavském náměstí. Ve své původní gotické podobě vznikl asi ve druhé polovině čtrnáctého století. Je známo, že v sedmdesátých letech šestnáctého století byly zdejší původní gotické domy spojeny a renesančně přestavěny a svou pozdně barokní podobu získal dům po rekonstrukci v roce 1789.

Samotné domovní znamení ve štítě patří k těm nejmystičtějším v Praze. Už samotný fakt, že na velký zlatem zdobený úl s deseti pilnými včelkami dohlíží Slunce i Luna zároveň, nasvědčuje, že za domovním symbolem musíme hledat mnohem hlubší významy. Úl a včely bývají často symbolicky spojovány s pracovitostí, svorností a organizovaností včelích společenstev. Včelí matka pak může představovat mocnou a dobrotivou vládu jedince.

Z hlediska mytologického je včelí symbolika ještě daleko hlubší. Včely byly totiž odpradávna považovány za posvátná zvířata. Ve formě hieroglyfu byly součástí titulů egyptských faraonů a jejich posvátnost uznávali i starověcí Řekové. Podle jejich legend včely krmily malého Dia medem a nektarem a on je pak naoplátku obdařil uměním stavět voskové plásty. Včely proto byly ve starověku považovány za jakési posly bohů a tato tradice se ve starověkých mystériích uchovala dlouhá staletí.

2011-07-22.zlaty-ul0001.big.jpg

Jedním z nejpodivuhodnějších příběhů, který se o včelách v mystických legendách dochoval, je část apokryfního helénského textu Josef a Asenat, který vypráví příběh o tom, jak je možné, že si patriarcha Josef ze starozákonních příběhů mohl vzít nežidovskou manželku, egyptskou princeznu. Vypráví, že Josef se zdráhal přijmout za ženu pohanku, která svými ústy velebila modly. Asenat, která se však do mladého Josefa zamilovala, požádala jeho Jediného Boha o pomoc a ten jí poslal prostřednictvím archanděla Gabriela včelí plástev, ze které vylézaly včely. Včely kroužily kolem jejího těla a usedaly na její rty, přičemž jí na ústech vytvořily novou plástev. Její rty, dosud uctívající modly byly tímto pokrmem bohů symbolicky očištěny a sňatku Josefa a Asenat nestálo nic v cestě. Mystérium včel jakožto božích poslů bylo dokonáno.

Jak se tam dostaneme?

Dostat se do spodní části Václavského náměstí obvykle zvládnou i lidé, kteří jsou v české metropoli úplnými nováčky. Pokud se k domu na nároží ulice 28. října a Na Můstku dostanete pěšky, vězte, že pod dlažbou v těchto místech se nachází stanice linek metra A a B Můstek.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 23.7.2011, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA