Praha

Karlova ulice: zkamenělá mořská panna

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Kamenná mořská panna na rohu jednoho z domů vyčnívajících do staroslavné Karlovy ulice vypadá v dnešním turistickém ruchu poměrně nenápadně. Zvedneme-li však alespoň na chvilku oči uprostřed proudu turistů každodenně ucpávající křivolaké staroměstské uličky, můžeme spatřit i tento krásný symbol, který bychom spíše než zde hledali v nějakém vzdáleném přístavním městě.

Moderní vykladači bájí a mýtů se s postavami mořských panen, napůl žen a napůl ryb, vypořádali rychle. Autoři dávných pověstí podle nich prostě jen ve své fantazii dotvořili některé skutečné savce žijící v mořích a na dálku při velmi rozostřeném pohledu vzdáleně připomínající mytologickou pololidskou a polorybí postavu. Takovéto zjednodušené vysvětlení sice občas má své kouzlo, nicméně o okultním pozadí symbolu nám příliš neprozradí.

2011-07-09.morska-panna0002.big.jpgNapůl rybí a napůl lidská podstata nás může zavést až k pradávné esoterické tradici o vzniku lidské bytosti, podle nichž člověk mnohem dříve, než získal dnešní fyzickou podobu, obýval měkká těla vznášející se v nekonečném oceánu. Teprve postupným vývojem začal člověk tuto vlhkou substanci opouštět, jeho tělo postupně tvrdlo a získávalo současnou lidskou podobu. Mořské panny se dvěma rybími ocasy namísto nohou bývají také oblíbeným námětem alchymistických zobrazení. Alchymisty na tomto symbolu zajímala nejenom příslovečná čistota mořských panen (na našem zobrazení zdůrazněná stylizovanou lilií v klíně), ale také zjevná asonance mezi jiným běžným pojmenováním tohoto tvora – Siréna – a alchymickou substancí síry.

Mořské panny mají v mytologii ovšem i svůj mužský protějšek, jehož reprezentantem je napůl ryba a napůl muž Ichton z mýtů a astrologie starých Babylóňanů. Duální Ichton ve své podstatě byl hieroglyfem zasvěcence, jenž své vědomí natolik rozvinul, že obrazně může chodit po zemi i plout ve vodě. Zasvěcenci vládnoucí dvou světům tak mohou bez problémů žít v pozemské hmotné rovině i vodnaté astrální úrovni. Ichtona jako symbol zodiakálního znamení Ryb si do své knihy Oidipus Aegiptiacus vybral v polovině sedmnáctého století i známý jezuitský polyhistor a alchymista Athanasius Kircher.

Jak se tam dostaneme?

Kamenná mořská panna hledí do očí turistům, kteří se po staré Královské cestě vracejí od Karlova mostu směrem ke Staroměstskému náměstí. Pokud půjdeme tímto směrem stačí ujít jen pár desítek metrů a nemůžeme ji minout na pravé straně ulice. A pokud se chceme ke Karlovu mostu dostat co nejblíže městskou dopravou, můžeme dojet na stanici metra A Staroměstská nebo zastávku tramvaje Karlovy lázně.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 12.7.2011, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA