Praha

Rytířská ulice: strážci alchymického tajemství barev

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Nárožní dům Rytířské a Melantrichovy ulice na pražském Starém městě nese podle svého domovního znamení jméno U dvou červených lvů. Pod zraky dvou spokojeně ležících lvíčků denně procházejí davy turistů mezi dvěma hlavními pražskými náměstími a jen málokdo se zastaví, aby prozkoumal jejich odvěký okultní význam.

Korunovaný král zvířecí říše, lev, má kvůli svým zjevným vlastnostem v mysterijním symbolismu výsostné postavení. Po velké části světa je snad nejrozšířenějším výtvarným zobrazením, které má zasvěceného diváka uvést do tajemství skrytých všednímu pohledu. S postavami nejrůznějších lvů v různých počtech a barvách pracují mýty a náboženské kulty, ke svým výkladům je používají astrologové a alchymisté a do svých děl je zaznamenávají literáti, malíři a sochaři již odnepaměti. Se symbolem lva se můžeme často setkat v heraldice i moderní astronomii. Lev je součástí českého státního znaku i astrologickým znamením Prahy.

Rozpusť a nakrm skutečného Lva krví Lva zeleného, neboť fixní krev červeného Lva je udělána z těkavé krve zeleného, protože jsou oba stejné přirozenosti.

Basilius Valentinus

Zde, na rohu Rytířské a Melantrichovy ulice bychom si u domovního znamení dvou červených lvů měli nejprve uvědomit, jak velký význam má v okultní symbolice barva. Dva červení lvi z nároží tak jednoznačně odkazují k substancím, s nimiž při tvorbě svého Velkého díla pracují alchymisté. Ti, kdož si něco z pozůstalosti starých mistrů Královského umění přečetli, již jistě vědí, že se dvěma červenými Lvy by kýženého cíle jen stěží dosáhli. Dílo totiž vyžaduje Lva červeného a Lva zeleného, symbolizující tu samou matérii v různé kvalitě.

Přestože na zdejším domovním znamení nezbytný zelený Lev na první pohled chybí, lze tento symbol považovat za naprosto alchymický. Barva je totiž klíč, i když notně opršela. A komu na zobrazení chybí zelený Lev, měl by si plastiku opět a lépe prohlédnout. Zelená je skála, na které oba červení lvi lhostejně leží… Nenecháme-li se svést prvním zběžným pohledem z cesty, která se tu před námi otevírá, máme před sebou celou náramně dobrodružnou cestu za červeným Lvem, alchymickým hieroglyfem nejvzácnějšího kovu, zlata.

Jak se tam dostaneme?

Vydáte-li se z Václavského náměstí od stanice metra A a B Můstek směrem k náměstí Staroměstskému spolu s davy turistů, nemůžete dva červené lvy na rohu Rytířské a Melantrichovy ulice prakticky minout.Stačí si jen pamatovat, že až cestou vaše noha vstoupí na přechod pro chodce, oči byste měli směřovat vlevo nahoru.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 3.7.2011, 14:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA