Praha

Část Slovanské epopeje je veřejně přístupná v Praze

Autor: (jds)

Obrázek

Praha, 12.4.2011
Pět obřích pláten Alfonse Muchy z cyklu Slovanská epopej, které byly před několika měsíci převezeny do Prahy, lze ode dneška shlédnout v pražském Veletržním paláci. Prezentace zrestaurovaných děl, kolem kterých se v roce 2010 rozpoutal boj o jejich umístění, potrvá pouze do 22. května. Znovu by měly být zpřístupněny až v prosinci spolu se zbytkem Slovanské epopeje.

Výstava 

Restaurátorské práce na pěti obrazech z cyklu Slovanská epopej, umístěných pro tento účel v Malé dvoraně Veletržního paláce, byly dokončeny v pátek a v pondělí proběhla jejich úspěšná kolaudace za účasti odborných orgánů památkové péče a zástupců odborů památkové péče a kultury Magistrátu hlavního města Prahy. Od úterý je v otevíracích hodinách Veletržního paláce umožněn veřejnosti přístup do Malé dvorany v rámci vstupenky do celého Veletržního paláce, přičemž základní vstupné činí 250 Kč. „Nejedná se tedy o výstavu, ale pouze o dočasné zpřístupnění části cyklu Slovanské epopeje, která byla přivezena do Malé dvorany kvůli restaurátorskému ošetření. Na obrazech nebylo zjištěno žádné závažné poškození, byly pouze prováděny drobné lokální retuše a především se odstraňovala silná prachová vrstva,“ uvedla Michaela Moučková z Galerie hlavního města Prahy.


alfons-mucha.thumb.jpg

Alfons Mucha

Alfons Mucha byl český malíř a velmistr zednářské lóže. Narodil se 24.7.1860 v Ivančicích. Zemřel 14.7.1939 ve věku 79 let v Praze.

Zrestaurovaných pět obrazů Slovanské epopeje – Zavedení slovanské liturgie, Car bulharský Symeon, Milíč z Kroměříže, Husovo kázání v kapli Betlémské a Po bitvě u Grunwaldu – zde návštěvníci uvidí do 22. května 2011, kdy budou plátna svěšena a umístěna do depozitáře. Na začátku října 2011 budou tato plátna společně i s ostatními patnácti obrazy, které budou od 19. 4. do 30. 9. 2011 k vidění na zámku Moravský Krumlov, konečně vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Velká výstava celého cyklu, která se bude nazývat Slovanská epopej / Mýtus, dějiny, vize, se uskuteční v prosinci 2011.

Dalších patnáct obrazů zůstává stále v zámku Moravský Krumlov, kam se nyní přesunul tým restaurátorů. Restaurátoři se chystají z důvodu přehuštěnosti obrazů přemístit několik pláten ze zámecké kaple do sálu v 1. patře a od 19. 4. do 30. 9. 2011 bude nová instalace otevřena veřejnosti, poté budou tato díla převezena do Veletržního paláce na velkou výstavu všech dvaceti obrazů.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 12.4.2011, 10:30 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA