Poznání

Skrývá Mona Lisa tajný kód?

Autor: (jds)

Obrázek

Italský badatel Silvano Vinceti přišel s další značně kontroverzní teorií o skrytých symbolech v jednom z nejslavnějších uměleckých děl, portrétu Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Tvrdí, že v pět set let starém portrétu, jehož originál je vystaven v pařížském Louvru, se ukrývají záhadná písmena a čísla.

Aktualizováno 

Člen tzv. Italského národního výboru pro kulturní dědictví oznámil, že zvětšeniny snímků obrazu Mona Lisa ve vysokém rozlišení skrývají záhadná písmena a čísla, která do obrazu namaloval sám Leonardo. „Prosté oko má tyto symboly problém rozeznat, ale se zvětšovacím sklem můžete v pravé – při pohledu na obraz levé – zornici spatřit písmena LV. Mohou zastupovat iniciály jeho jména,“ uvedl pro tiskovou kancelář ANSA Silvano Vinceti. Těžší je podle něj rozeznat symboly v druhé zornici, která prý znázorňují buď písmena CE nebo B.


leonardo-da-vinci.thumb.jpg

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci byl italský malíř a renesanční učenec. Narodil se 15.4.1452 ve Vinci v Itálii. Zemřel 2.5.1519 ve věku 67 let v Amboise ve Francii.

lisa-del-giocondo-mona-lisa.thumb.jpg

Lisa del Giocondo (Mona Lisa)

Lisa del Giocondo (Mona Lisa) byla nejslavnější model italské renesance. Narodila se 15.6.1479 ve Florencii v Itálii. Zemřela 15.7.1542 ve věku 63 let ve Florencii v Itálii.

Další symboly na digitálních snímcích obrazu objevil Vinceti prý i v pozadí, na obloucích mostu. „Zdají se to být číslice 72, nebo to může být písmeno L a číslice 2,“ řekl.

Nová tvrzení italského výboru se po zveřejnění setkala u expertů na Leonardovo dílo s odmítavou reakcí. „Nemohu tyto 'objevy' nijak komentovat, protože jim chybí jakýkoliv vědecký základ,“ prohlásil pro Discovery News jeden z předních znalců Leonardova díla Carlo Pedretti z University of California v Los Angeles. „Pod mikroskopem nevykazují oči originální Mony Lisy – nikoliv ty na zvětšeninách snímků – žádné skryté značky, jako jsou čísla nebo písmena, ale pouze prasklinky, které jsou viditelné i pouhým okem,“ dodal.

Pedrettiho skepsi pak podpořili i další odborníci, včetně ředitele italského muzea v Leonardově rodišti Alessandra Vezzosiho: „Vědecké testy jako neinvazivní rentgenová spektroskopie objevily řadu zajímavých věcí, ale skutečně žádná písmena a čísla.“

2010-12-21.Mona_Lisa-3.big.jpg

Záhadná dáma

Olejomalbu na topolovém dřevě Mona Lisa, někdy též označovanou jako „La Gioconda“ nebo „La Joconde“, začal malovat Leonardo da Vinci mezi lety 1503 a 1506 v italské Florencii. Podle Leonardova současníka, malíře a architekta Giorgia Vasariho nechal Leonardo obraz po čtyřech letech nedokončený a jako takový zůstal pravděpodobně až do umělcovy smrti v roce 1519. Mezi tím ovšem se svým autorem přesídlil do Francie ke dvoru francouzského krále Františka I., který obraz krátce před malířovou smrtí zakoupil. Od francouzské revoluce je vystavován v paláci Louvre.

Dlouhou dobu bylo záhadou, kdo seděl modelem tomuto snad nejslavnějšímu portrétu. Existovaly teorie, že slavnou dámou mohla být nelegitimní dcera milánského vévody Galeazza Marii Sforzy Caterina nebo milánská vévodkyně Isabella Aragonská. Jiné teorie nabízely mjako model milenku mecenáše umění Giuliana de Medici, vévodkyni Costanzi d'Avalos. Vasarimu, který od počátku tvrdil, že se jedná o Lisu Gherardini provdanou za obchodníka Gioconda se příliš nevěřilo.

Jasno v problému udělal až expert na rukopisy z knihovny německé univerzity v Heidelbergu Armin Schlechter, který v roce 2005 objevil na okraji vydání Cicerových dopisů rukopisnou poznámku od florentského úředníka a Leonardova přítele Agostina Vespucciho z října 1503, tedy z doby vzniku Mony Lisy, která uvádí, že modelem k jednomu ze tří rozpracovaných obrazů Leonardovi sedí modelem Lisa del Giocondo, tehdy čtyřiadvacetiletá žena úspěšného florentského obchodníka s oděvy Francesca del Giocondo. Přestože se tento objev zdál definitivním vyřešením záhady, mnozí badatelé považují obraz Mona Lisa za stylizovaný autoportrét samotného Leonarda da Vinci.

Leonardův milenec?

Tentýž Silvano Vinceti jen o několik týdnů později, v únoru 2011, vypustil do světa další z kontroverzních teorií o obrazu Mona Lisa. Vinceti se totiž podle agentury AP domnívá, že na obraze je zachycen Leonardův učedník Gian Giacomo Caprotti, zvaný též Salai. Oba muži při tom spolu měli mít „dvojznačný“ milenecký poměr. „Salai byl Leonardovým oblíbeným modelem,“ řekl Vinceti novinářům s tím, že údajný milenec je zachycen i na dalších da Vinciho dílech, včetně obrazu Svatého Jana Křtitele nebo obrazu inkarnovaného anděla.

Podle odborníka na dílo Leonarda da Vinci Pietra Maraniho však důkazy o tom, že původní modelkou byla Lisa Gherardini, lze najít nejméně ve třech historických dokumentech. Domnělý milenec italského mistra Salai navíc podle něj nefiguruje na žádném z dosud známých Leonardových děl.

Publikováno: 21.12.2010, 14:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA