Poznání

Starověký papyrus vypráví o rituálním sexu v Egyptě

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Egyptologové Richard Jasnow a Mark Smith nedávno rozluštili devatenáct set let starý egyptský papyrus, který je asi nejucelenějším dokladem o tom, jak egyptští kněží vyučovali neofyty v tak společensky citlivých otázkách jako je rituální sex.

V démotickém písmu napsaný papyrus z doby římské nadvlády nad Egyptem vypráví smyšlený příběh, který zahrnuje pití, zpěv, hodování a rituální sex, a to vše ve jménu bohyně Mut. „Náš text může představovat nový a dosud nepoznaný egyptský literární žánr, který jsme si nazvali 'kultovní beletrie'. Jeho účelem bylo umožnit předávat kontroverzní nebo sporné záležitosti týkající se božského kultu,“ napsali profesoři, kteří publikovali své překlady a analýzu papyru ze sbírek Istituto Papirologico G. Vitelli ve Florencii v aktuálním vydání časopisu Enchoria.

Jasnow z John Hopkins University a Smith z Oxfordu, tvrdí, že důkazy o rituálním sexu ve starověkém Egyptě jsou velmi vzácné a toto téma bylo pravděpodobně kontroverzní. „Existuje překvapivě málo jednoznačných egyptských důkazů, že se sexuální akt vykonával v rituálním kontextu,“ napsali a dodali, že Egypťané byli známí diskutováním o jiných kontroverzních otázkách pomocí smyšlených příběhů.

O tom, že rituální sex v egyptských chrámech nemohl být považován za běžnou a nekontroverzní záležitost a veškeré diskuse o něm se předávaly zřejmě pouze v uzavřeném kněžském okruhu skrytě a pomocí alegorií a fiktivních příběhů svědčí i tvrzení věhlasného řeckého historika Hérodota, který už pět set let před vznikem tohoto papyru napsal: „Egypťané také jako první zavedli zákon, podle něhož není dovoleno v chrámech souložit se ženami ani přicházet do nich od žen bez koupele. Skoro všichni ostatní lidé totiž kromě Egypťanů a Řeků v chrámech souloží…“ (Herodotos, Dějiny I/64)

Nově rozluštěný papyrus však tak striktní praxi neukazuje. „Napijte se opravdově, najezte se opravdově, zpívejte a oblečte se, pomažte se olejem, nazdobte si oči a užijte si sexuální blaženosti,“ vyzývá na jednom místě pisatel papyru. „Bohyně Mut vás nikdy nenechá daleko od každodenního opojení,“ ujišťuje.


Foto Istituto Papirologico G. Vitelli

Publikováno: 27.10.2012, 11:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA