Poznání

Křesťanství možná dobylo Egypt dříve

Autor: (jds)

Obrázek

Více než dva tisíce let po útěku Svaté rodiny do Egypta se možná budou přepisovat dějiny křesťanství v této oblasti. Naznačují to alespoň výsledky posledních výzkumů amerických egyptologů na nekropoli nedaleko oázy Fájjum.

Moderní historici se až dosud domnívali, že ačkoliv evangelista Marek založil křesťanskou církev v Alexandrii již zhruba dvacet let po Ježíšově smrti (a v roce 67 zde byl umučen), křesťanství se v Egyptě definitivně uchytilo až o tři století později. Mělo se tak stát v době, kdy zde již definitivně zanikly poslední pozůstatky starověkého egyptského náboženství.

Výsledky výzkumů týmu archeologů z americké Brigham Young University, které prezentovali na nedávné konferenci, však vedou k poněkud jiným závěrům. Vykopávky na nekropoli Fag el-Gamús nedaleko Fájjumu (asi 130 kilometrů jižně od Káhiry) ukazují, že pohřební zvyky tamních obyvatel se prudce změnily již v prvním století po Kristu, což by mohlo podle nich naznačovat změnu náboženství. Navíc se domnívají, že artefakty vykopané na tomto nalezišti obsahují vůbec první křesťanské symboly na území Egypta.

„Veškeré pohřby, s nimiž jsme se zde setkali, byly hlavou k východu, ale když jsme se dostali na dno výkopu, zaznamenali jsme je hlavou k západu,“ popsal jádro objevu vedoucí archeologických vykopávek C. Wilfred Griggs. „Přesně na konci prvního století se pohřební zvyky začaly měnit.“

Změna pohřebních zvyklostí v nalezišti u obce Sila byla podle Griggse způsobena právě příchodem křesťanství do této oblasti. Jiná „náboženská revoluce“ v tomto období v této oblasti prý ani proběhnout nemohla. Artefakty vyzdvižené z hrobů z prvního století navíc údajně obsahují velké množství grafických symbolů nápadně připomínajících první křesťanské symboly ve formě ryb, křížků a figurek.

Odborníci mimo tým Brigham Young University jsou zatím s interpretací výsledků třicetileté práce Griggsova týmu velmi opatrní, nicméně zatím nikdo jiné vysvětlení Fájjumské změny pohřebních zvyklostí na konci prvního století nenabídl.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 8.12.2010, 8:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA