Poznání

Záhadný kryptogram popisoval tajné rituály

Autor: (jds)

Obrázek

Více než tři sta let trvalo, než tajemný kryptogram z 18. století zvaný Šifra Copiale vydal své svědectví. Podle týmu kryptologů z jihokalifornské a uppsalské univerzity, kteří mu letos přišli na kloub, pětasedmdesát tisíc tajemných znaků odhaluje rituály a politické smýšlení jedné z tajných společnosti v Německu.

Tajemný kryptogram, jenž se dlouho kryptologové ze Spojených států a Švédska pokoušeli dešifrovat, je kniha vázaná ve zlatě a zeleném brokátovém papíru. Po skončení studené války byl nalezen ve východním Berlíně a nyní je v soukromé sbírce. Mezinárodní tým vědců přepsal strojově čitelné verze textu do speciálního počítačového programu, který jim pomohl kvantifikovat současné výskyty jednotlivých symbolů tvořících text v neznámé řeči a neznámém písmu. Po mnoha pokusech s osmdesáti světovými jazyky se jim nakonec podařilo identifikovat, že struktura symbolů – z nichž mnohé byly ovšem přidány pro zmatení výsledku — odpovídá němčině.

2011-11-17.crypt02.big.jpg„Když dostanete nový kód a podíváte se na něj, možnosti jsou téměř nekonečné,“ řekl počítačový odborník Kevin Knight z jihokalifornské univerzity, který se na rozluštění Šifry Copiale podílel. „Poté, co přišli s hypotézou podle své lidské intuice, jak člověk, spoustu práce odvedl počítač.“

Když text konečně dešifrovali, zdálo se, že se jedná o zápisky organizace fascinované očním lékařstvím. Ale jiné části textu naznačovaly, že členy společnosti nebyli žádní oční lékaři. Nakonec se ukázalo, že se jedná o popis rituálů a politických názorů jedné z tajných společností působící v Německu v 18. století.

Kompletní přepis německého textu Šifry Copiale nedávno tým kryptologů zveřejnil na webových stránkách (včetně originálních scanů a anglického překladu). A podle slov svých členů se v brzké době chystá i na nejslavnější kryptologickou záhadu na světě, Voynichův (Vojničův) rukopis, vzdorující rozluštění ještě o dvě století déle, než Šifra Copiale.


Foto University of Southern California a Uppsala University

Publikováno: 19.11.2011, 9:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA