Poznání

Nové objevy v staroegyptském Karnaku

Autor: (jds)

Obrázek

Egypt je plný dosud neobjevených historických památek a nejedno překvapení čeká na své objevitele i v místech, která jsou zdánlivě již prozkoumaná. Přesvědčil se o tom nedávno i francouzsko-egyptský archeologický tým pracující na rutinních pracech v jednom z nejvýznamnějších chrámových komplexů starověkého Egypta v Karnaku.

Šéf francouzské egyptologické mise v Karnaku Christophe Tiers minulý týden oznámil, že během svých prací na jedné z nejprozkoumanějších egyptských archeologických lokalit učinil dva zcela nové objevy, které přinášejí nové poznatky o karnackém chrámovém komplexu. Prvním z nich je starobylá stěna Ptahova chrámu, která umožňuje posunout dataci stavby tohoto chrámu o tisíc let do minulosti. Egyptologové také našli pozůstatky brány krále Šabaky z 25. dynastie, který panoval mezi lety 712 a 698 př. Kr. Brána kdysi uzavírala královskou klenotnici, je bohatě zdobená obrazy a poměrně dobře zachovaná.

2011-07-17.karnak-ptah-2.jpgPtahův chrám patří mezi menší stavby na severní straně rozsáhlého karnackého chrámového areálu. Archeologové se dosud domnívali, že pochází z pozdní doby panování Ptolemaiovské dynastie, přičemž byl postaven na základech mnohem staršího chrámu. O tomto starším chrámu svědčil dosud pouze nápis faraona Thutmose III. (1479-1425 př. Kr.) v hlavním svatostánku: „Postavil jsem ho jako památník pro svého otce Ptaha, vybudoval jsem pro něj nově dům Ptahův z bílého pískovce s dveřmi z nového cedrového dřeva z nejlepších míst. Je krásnější, než kdykoliv před tím…“ Rytiny objevené na nově odkryté stěně chrámu se podle expertů datují právě k vládě Thutmose III. a dokládají, že chrám je starší, než se dosud soudilo. Profesorka na Fakultě archeologie na pařížské Sorbonně Dominique Velballeová řekla, že francouzští restaurátoři nyní provádějí komplexní práce na rekonstrukci chrámu a veřejnosti bude místo otevřeno příští rok.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 17.7.2011, 10:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA