Poznání

Byla předchůdcem domácích psů liška?

Autor: (jds)

Obrázek

Desetiletý výzkum nejstaršího lidského pohřebiště na Blízkém východě, které prováděli kanadští archeologové v severním Jordánsku, postavila před vědce nejednu zajímavou otázku. Z nalezených pozůstatků usuzují, že roli domácích zvířat před šestnácti a půl tisíci lety mohly v této oblasti zastávat i lišky.

Víte, že…? 

Starý hřbitov, který zkoumali archeologové pod vedením Edwarda Banninga z torontské univerzity v jordánském 'Uyun al-Hammam, obsahoval hroby, kde kromě lidských ostatků byly pohřbeny i kosti identifikované jako pozůstatky obyčejné lišky. S pohřby domácích zvířat spolu se svými majiteli se výzkumníci v oblasti Blízkého východu setkali již dříve, tyto hroby ovšem převážně obsahovaly kosti psů a byly navíc o nějakých dva až čtyři tisíce let mladší.

2011-02-06.Uyun al-Hammam01.jpg„Objevili jsme případ, kdy spolu s majitelem byla pohřbena i jeho zabitá liška,“ uvedla archeoložka Lisa Maherová, která vedla vykopávky přímo na místě. „Později byl z nějakého důvodu hrob znovuotevřen a lidské tělo přestěhováno. Ale jako náznak propojení mezi liškou a člověkem je zajímavé, že lišku přestěhovali také.“

Kanadští výzkumníci z takovýchto signálů usuzují, že by to mohlo naznačovat, že lišky byly kdysi chováni v podstatě stejným způsobem jako psi. Pochybují však, že by pokusy zkrotit a domestikovat lišky měly nějaký dlouhodobější úspěch. Studie totiž ukázaly, že liška může být člověkem ovládána, ale s ohledem na jejich plachou povahu to není snadné. To může podle nich vysvětlovat, proč status „nejlepšíhoe přítel člověka" získal nakonec pes.

„Nicméně je také pozoruhodné, že hroby obsahují také jiné pozůstatky zvířat, a tak můžeme nadále analogii lišky a psa brát pouze jako hypotézu,“ řekl Banning. „Měli bychom si uvědomit, že tehdejší lovci-sběrači měli sociální vztahy s celou řadou volně žijících živočichů, včetně těch, které lovili. A že to někdy vedlo k předpisům, jak zacházet s pozůstatky zvířat.“ Ať tak či onak, pohřebiště v 'Uyun al-Hammam podle něj pomohlo opět pokročit v chápání vývoje představ o smrti a pohřební praxe i pro pochopení počátků domestikace psa.


Foto University of Toronto


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 6.2.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA