Poznání

Berlínské muzeum vystavuje opravené sochy z Tell Chaláfu

Autor: (jds)

Obrázek

Berlín, 28.1.2011
Během posledních deseti let němečtí restaurátoři probírali zhruba sedmadvaceti tisíc úlomků suti, které zbyly z tři tisíce let starých soch objevených počátkem 20. století v severní Sýrii a během druhé světové války je rozmetaly spojenecké bomby. Skládání těchto ohromných puzzlí se jim vyplatilo, včera totiž slavnostně zahájili novou výstavu Dobrodružství Tell Chaláfu.

Výstava 

Jádrem nové berlínské výstavy je čtyřicet znovuvzkříšených čedičových postav, včetně páru lvů s vyceněnými zuby či sfingy od vchodu do paláce v Tell Chaláfu v severovýchodní Sýrii, které se restaurátorům podařilo opravit. Spolu s reliéfy a fragmenty, které se nepodařilo zrestaurovat, prezentuje výstava více než pět stovek exponátů na ploše čtrnácti set metrů čtverečních. Perlou výstavy je podle kurátorů velmi vzácná plastika bohyně z Aleppa, kterou ze svého Národního muzea zapůjčily syrské úřady.

„Před několika lety si nikdo nedokázal představit, že takováto výstava bude vůbec možná,“ zahájil ve čtvrtek výstavu v Pergamonmuseu ředitel berlínských státních muzeí Michael Eissenhauer. „Tell Chaláf byl zapomenut. Všichni si byli jisti, že kusy, které zmizely v roce 1943, byly nenávratně ztraceny.“


max-freiherr-von-oppenheim.thumb.jpg

Max Freiherr von Oppenheim

Max Freiherr von Oppenheim byl německý orientalista a archeolog. Narodil se 15.7.1860 v Kolíně nad Rýnem v Německu. Zemřel 15.11.1946 ve věku 86 let v Landshutu v Německu.

Dnešní severosyrská obec Tell Chaláf (doslova „Kopec vytvořený z bývalého města“) leží poblíž vesnice R'as al'Ayn v údolí řeky Chábúr, tvořící současnou hranicí s Tureckem. Zdejší knížecí palác, z něhož pochází vystavené artefakty, objevil při výzkumech v roce 1899 německý diplomat Max von Oppenheim, který se na místo vrátil ještě v letech 1911 až 1913 a poté i v roce 1929. Mnoho zdejších nálezů nechal baron von Oppenheim odvézt do Berlína, kde pro ně nechal zřídit speciální muzeum. Vystavené artefakty ovšem byly v roce 1943 těžce poškozeny spojeneckými nálety.

2011-01-28.Tell-Hallaf-02.jpgBěhem poválečného rozdělení Německa jejich suť ležela ve sbírce jejího majitele – Nadace Maxe von Oppenheim. O možnost restaurování se úřady začaly zajímat až po znovusjednocení v roce 1990. Nadace přitom pomohla financovat náklady ve výši několika milionů euro. „Byl to takový archeologický výkop v našem vlastním domě,“ prohlásila ředitelka Muzea starověkého Předního východu v Berlíně Beate Salje.

V průběhu desetileté restaurátorské práce se pomocí původní fotodokumentace podařilo sestavit kolem pětadvaceti tisíc ze sedmadvaceti tisíc dochovaných úlomků. Podle německých archeologů je ale malá naděje, že se někdy podaří dát dohromady zbytek. A tak součástí výstavní show jsou také palety zbývající suti, aby ukázaly rozsah zničení původních soch. Ovšem stopy poničení ukazují i zrestaurované monumenty. Restaurátoři se totiž rozhodli, že ztracené původní fragmenty nebudou nijak maskovat.

Jak se tam dostanete

Výstavu Dobrodružství Tell Chaláfu můžete v berlínském Pergamonmuseu navštívit až do 14. srpna 2011. Je otevřena od pondělí do neděle vždy mezi desátou a osmnáctou hodinou, ve čtvrtek bývá prodloužená návštěvní doba až do 22 hodin. Muzeum se nachází v blízkosti stanice berlínského metra Friedrichstraße.


Foto Staatliche Museen zu Berlin/Olaf M. Teßmer & Max Freiherr von Oppenheim-Stiftung, Köln


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 28.1.2011, 16:10
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA