Poznání

Egypt znovu žádá navrácení Nefertiti

Autor: (jds)

Obrázek

Berlín, 28.1.2011
Egypt opět formálně požádal o vrácení tři tisíce tři sta let staré busty královny Nefertiti z berlínského Nového muzea. Egyptská nejvyšší rada pro památky totiž tvrdí, že byla před devadesáti lety ze země propašována ilegálně.

Aktualizováno Fotogalerie 

Busta ze 14. století před naším letopočtem, která se dnes považuje za ikonu staroegyptského umění, byla objevena 6. prosince 1912 archeologem Deutsche Orient-Gesellschaft Ludwigem Borchardtem v dílně dvorního sochaře Thutmose ve starověkém městě Achetaton (dnešní El-Amarna). Toto místo nechal vystavět slavný „kacířský“ faraon Achnaton, jehož manželkou byla neméně slavná královna Neferneferuaton Nefertiti (asi 1370 - 1330 př. Kr.). Její jméno se překládá jako Krása Atonova, Krása, která přišla a právě její obličej sedmačtyřiceticentimetrová soška vyrobená z vápence a štuku znázorňuje.


ludwig-borchardt.thumb.jpg

Ludwig Borchardt

Ludwig Borchardt byl německý egyptolog, objevitel ztraceného města Achetaton. Narodil se 5.10.1863 v Berlíně v Německu. Zemřel 12.8.1938 ve věku 75 let v Paříži ve Francii.

Podle egyptských úřadů Borchardt propašoval bustu z Egypta pod vrstvou hlíny a úmyslně úředníkům dílo popsal jako portrét královská princezny z omítky, i když věděl, že to byla  socha královny Nefertiti z vápence. „Ze všech záznamů, které Borchardt vykázal, je jasné že zapřel unikátní uměleckou kvalitu tohoto kusu, stejně jako jeho historický význam,“ konstatovali po čtyřleté právní a historické analýze egyptští památkáři v oficiální žádosti o restituci cenného artefaktu, kterou minulý týden zaslali egyptský premiér Ahmed Nazif a ministr kultury Farúk Hosny prezidentovi Nadace pruského kulturního dědictví Hermannu Parzingerovi.


2011-01-28.Nefertiti-front

Počet obrázků: 4

Snaha o restituci busty královny Nefertiti je součástí dlouhodobé kampaně egyptské vlády usilující o návrat nejcennějších starověkých artefaktů do země jejich původu. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky doktor Zahi Hawass, prohlašuje, že během svého úřadování zajistil návrat již zhruba pěti tisíc pokladů. Seznam památek, které by ještě rád navrátil do Egypta, obsahuje kromě Nefertiti také například slavný Denderský zodiak z muzea Louvre, Rosettskou desku z Britského muzea, poprsí stavitele Chefrenovy pyramidy Achhafa z Muzea krásných umění v Bostonu či sochu synovce faraona Chufu Hemiuna z Muzea Roemer-Pelizaeu v Německu. „Busta Nefertiti bude po návratu vystavena v Achnatonově muzeu v Minya, jehož otevření proběhne na začátku roku 2012,“ řekl Hawass.

Postoj německých archeologů k letitému sporu o legálnost vyvezení busty Nefertiti z Egypta před bezmála devadesáti lety je však neměnný. Egyptští úředníci, kteří tehdy měli právo zakázat vývoz jakéhokoliv artefaktu vykopaném zahraničními archeology ze země, tehdy ani v seznamech ani při osobní prohlídce amarnských nálezů bustu Nefertiti nevybrali a její vývoz tak byl legální. Proto Egypťané u Němců neuspěli už s první žádostí o restituci sochy již v roce 1930. V roce 2007 ji Německo dokonce odmítlo zapůjčit na tříměsíční výstavu v Egyptě, s oficiálním odůvodněním, že busta Nefertiti je příliš křehká na dopravu. Nicméně již tehdy panovaly v Berlíně obavy, že busta by se z Egypta již nikdy nevrátila zpět.

Poslední egyptská žádost nebude v řadě těch zamítnutných výjimkou. „Postoj nadace ohledně vrácení busty Nefertiti je neměnný. Ona je a zůstane nejlepším velvyslanecem Egypta v Berlíně,“ zopakoval pro zahraniční média šéf Pruské kulturní nadace Hermann Parzinger.

I německá spolková vláda dnes potvrdila ústy mluvčího ministerstva zahraničí Andrease Peschkeho neměnnost německé pozice. Navíc nepovažuje poslední egyptský dopis za oficiální mezistátní žádost, protože byla adresována prezidentovi nadace, nikoliv vládě. Ministr kultury Bernd Neumann jen zopakoval, že vývoz busty Nefertiti byl v souladu se všemi tehdy platnými zákony.

Publikováno: 28.1.2011, 20:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA