Osobnosti

Výročí: Před pětatřiceti lety zemřel velký alchymista Theophanus Abba

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Česká hermetická společnost v posledním století neměla příliš takových vzdělaných osobností, jako byl Josef Louda publikující pod svým alchymistickým jménem Teophanus Abba. A už vůbec ne tolik úspěšných laboratorních alchymistů. Dnes je tomu pětatřicet let, co jeden z největších mužů české okultní scény dvacátého století zemřel.

Asi nejpodrobnější životopis českého hermetika Josefa Loudy známého pod svým pseudonymem Theophanus Abba podává správce jeho pozůstalosti, doktor Milan Nakonečný, ve své legendární knize Novodobý český hermetismus, která se nedávno dočkala svého nového dopracovaného vydání. Vypráví v ní, jak Josef Louda pocházel z prosté podještědské rodiny pekaře, s nímž se později přestěhoval z hor do Mnichova Hradiště. Během první světové války, která rodinu se čtyřmi dětmi a otcem na vojně velmi zasáhla, studoval mladý Josef Louda obchodni učiliště v Mladé Boleslavi a po jejím skončení pracoval jako korespondent ve firmách obchodujících s textilem.

O hermetismus a kabbalu se začal intenzivně zajímat již někdy na sklonku války. A to dokonce tak, že – dle vzpomínek Loudova pozdějšího žáka Martina Stejskala – „už začátkem dvacátých let minulého století byl ve Francii přijat do jisté tajné společnosti hermetického charakteru“. První jeho hermetická kniha vznikla v roce 1922 a podle pozdějších svědectví už obsahuje plán celého jeho budoucího životního díla. Milovník francouzštiny a hebrejštiny Louda do Francie dokonce i odcestoval a strávil tu s krátkými přestávkami několik krásných let plných cestování a studií francouzského okultismu, během nichž se živil jako francouzsko-německý obchodní korespondent a později jako dopisovatel deníku Národní politika.

Po návratu do Čech se oženil a usadil v Opočně pod Orlickými horami, kde si otevřel textilní obchod. Ten mu však komunisté po roce 1948 znárodnili. Ústrků si užil už dost i před tím, když Němci zavírali jeho přátele z prvorepublikové Universalie, ale i při vlastním krátkodobém zatčení gestapem kvůli potravinové pomoci francouzským válečným zajatcům. Po znárodnění svého obchodu pracoval Josef Louda jako dělník, účetní cukrovaru a galvanizátor. V roce 1959, dva roky před důchodem, bylo rozloučeno i jeho manželství a osamělý Theophanus Abba se na penzi stěhuje do Mnichova Hradiště.


theophanus-abba.thumb.jpg

Theophanus Abba

Theophanus Abba byl český spiritista, universalista a alchymista. Narodil se 14.12.1901 v Hodkách. Zemřel 22.12.1975 ve věku 74 let v Terezíně.

paracelsus.thumb.jpg

Paracelsus

Paracelsus byl středověký lékař, alchymista a mystik. Narodil se 10.11.1493 v Eggu u Einsiedelnu ve Švýcarsku. Zemřel 24.9.1541 ve věku 48 let v Salcburku v Rakousku.

zdenek-rejdak.thumb.jpg

Zdeněk Rejdák

Zdeněk Rejdák byl zakladatel české psychotroniky, vedoucí Výzkumného pracoviště pro psychotroniku a juvenologii při VŠCHT. Narodil se 7.11.1934. Zemřel 24.12.2004 ve věku 70 let.

Alchymistický Mistr

V městě svého mládí, Mnichově Hradišti, získal přístup k tamní bohaté valdštejnské knihovně plné starých alchymických spisů z dob zdejšího působení rudolfínského okultisty Tychona Brahe. V tomto městě se Josef Louda už dříve intenzivně zabýval hermetickou praxí se svým nejlepším přítelem Josefem Pánkem. Jejich přítelkyni a vynikající médium Boženu Ferklovou-Pánkovou společně používali k nekromantickým operacím a psychurgickým kontaktům s Loudovým duchovním Mistrem – Paracelsem. Tyto duchovní kontakty s Paracelsem, které významně ovlivnily i Abbovo dílo věnované tarotu, zpracovával prakticky až do své smrti.

Teophanus Abba ovšem nebyl pouhým teoretikem hermetismu, jak se v okultních kruzích často stává, byl podle vzpomínek svých přátel i skutečně laborujícím alchymistou. „Sdělil mi, že alespoň ve dvou případech nikoli neúspěšně,“ vzpomínal v rozhovoru pro měsíčník REGENERACE v roce 2004 Loudův žák Martin Stejskal.„Později, když přesídlil do Terezína, jsme plánovali i společnou praktickou laboraci, k níž už žel nedošlo, poněvadž zemřel. Měl jsem v té době v podzemním atelieru jakousi černou kuchyni, což bylo prostředí, které se mu tehdy zdálo vyhovující.“

Stejně jako nedošlo na praktickou laboratorní spolupráci s Martinem Stejskalem, nedošlo ani na alchymistickou laboratoř pro fyzické transmutace a výrobu spagyrických esencí, kterou Theophanus Abba v roce své smrti plánoval vybudovat spolu s vedoucím Výzkumného pracoviště pro psychotroniku a juvenologii při VŠCHT doktorem Zdeňkem Rejdákem. A tak hmatatelným důkazem mistrovství velkého alchymisty Theophana Abby dodnes zůstávají jeho vynikající články a knihy, dvaadvacet unikátních karet velké tarotové arkány, které podle jeho dispozic vytvořil Martin Stejskal, a alchymistickou cestou vyrobené stříbro odkázané doktoru Nakonečnému. Teophanus Abba zemřel po těžké nemoci v noci dva dny před Štědrým dnem roku 1975 ve svém bytě v Terezíně.

Publikováno: 22.12.2010, 17:00 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA