Osobnosti

Archeologové pátrají po ostatcích Miguela de Cervantese

Autor: (jds)

Obrázek

Historici a archeologové mají v plánu odhalit pravou tvář Miguela de Cervantese autora proslulého rytíře Dona Quijota de La Mancha. V Madridu proto zahájili pátrání po jeho ostatcích, které by mohly vnést jasno nejen do spisovatelovy skutečné podoby, ale i důvodů jeho smrti.

Podle dochovaných zpráv byl španělský spisovatel, básník a voják Miguel de Cervantes Saavedra pohřben 23. dubna 1616 někde u zdi nebo pod podlahou jednoho z klášterů v centru Madridu. Tým španělského archeologa Farnanda Prada získal podporu místních orgánů a madridského arcibiskupství, aby se ostatky světoznámého autora postav Dona Quijota a jeho sluhy Sancho Panzy pokusil nalézt a vyzvednout. Pokud by kosti byly dosud zachovalé, mohlo by to historikům za pomoci forenzních technik umožnit zrekonstruovat Cervantesovu podobu. Dodnes se totiž dochoval jediný dobový portrét - obraz, který ovšem Juan de Jauregui namaloval asi dvacet let po Cervantesově smrti (vpravo).

2011-07-28.miguel_cervantes_saa.big.jpgKosti mohou případně také odhalit, zda Cervantes, o němž se tvrdí, že umřel na cirhózu jater a o němž nepřátelé říkali, že byl notorickým sázkařem, se skutečně upil až do hrobu. „Kosti nám nepomohou jen zjistit, jak vypadal, ale také proč zemřel, věří Fernando Prado v rozhovoru pro britský Guardian. „Říká se, že byl na sklonku života velmi nemocný, i když v té době byl autorsky velmi produktivní.“

Ostatky slavného spisovatele se ztratily při rekonstrukci kláštera, kde byl pohřben, v roce 1673. Je známo, že byly převezeny do jiného kláštera a později navráceny zpět, nicméně nikdo neví kam přesně byly uloženy. Nalezení těch správných ostatků Miguela de Cervantese by měly usnadnit stopy zranění, která spisovatel utrpěl během námořní bitvy u Lepanta 7. října 1571, v níž španělské a spojenecké lodi v Jónském moři rozdrtily osmanskou flotilu. Během této bitvy byl Cervantes zraněn na rukou a hrudníku. Na následky svých zranění mohl až do konce života používat pouze jednu ruku.

K nalezení ostatků Miguela de Cervantese použijí nejdříve archeologové neinvazivní metiody georadarového výzkumu, který jim umožní nalézt skryté dutiny a výklenky ve stěnách či pod podlahami stavby. Prado věří, že svůj výzkum stihnou dokončit do roku 1616, na kdy se v Madridu připravují velké mezinárodní oslavy k jubileu úmrtí Miguela de Cervantese a Williama Shakespeara, jejichž smrt dělilo pouhých deset dní (ačkoliv se u obou někdy uvádí datum 23. dubna 1616, Španělsko a Británie používaly v té době jiný kalendář).

Publikováno: 28.7.2011, 12:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA