Novinky

V Praze odhalili Keferovu pamětní desku

Autor: Jakub MALINA

Obrázek

Jeden z největších českých okultistů dvacátého století, předválečný předseda pražské Universalie, doktor Jan Kefer má od letošního října v Praze svou pamětní desku. Na domě ve ulici Pavla Švandy ze Semčic, kde žil se svou ženou až do roku 1941, mu ji ve čtvrtek oficiálně odhalili představitelé smíchovské radnice a další hosté.

Fotogalerie 

Jan Kefer, rodák z Nového Bydžova, kde se narodil 31. ledna 1906, projevoval už od mládí výjimečný studijní talent. Po absolvování arcibiskupského gymnázia v Praze s vyznamenáním vystudoval na univerzitě filosofii, dějepis a zeměpis a také knihovnickou školu, která ho kvalifikovala na místo knihovníka v Národním muzeu. Měl také výjimečný jazykový talent, ovládal devět jazyků. Projevoval velký zájem o esoterické nauky a záhy se vypracoval až do vedení společnosti českých hermetiků Universalia. Jeho přednášky na téma patřily podle pamětníků k nezapomenutelným, jeho překladatelská a publikační činnost se stala pro český moderní hermetismus nenahraditelným zdrojem informací. Před okupací českých zemí německými nacisty provedl několik magických operací proti Adolfu Hitlerovi.


2012/10/2012-10-26.kefer0001

Počet obrázků: 7

Jan Kefer byl gestapem zatčen 18. června 1941 a uvězněn na Pankráci. Nacisté na něj vykonávali nátlak, aby se přihlásil k německému občanství a stal se součástí tajné nacistické okultní mašinérie, což Kefer opakovaně odmítal. Jako další stupeň nátlaku odeslali Němci Kefera do koncentračního tábora ve Flossenbürgu u Drážďan, kde za nevyjasněných okolnosti 3. prosince 1941 v necelých šestatřiceti letech umírá. Za několik měsíců po něm umírá i jeho šestadvacetiletá žena, vynikající astroložka, a po manželském páru zbyl pětiletý syn, dnes koncertní varhaník, dirigent a hudební dramaturg.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 26.10.2012, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jakub MALINA je šéfredaktorem portálu KADUCEUS.CZ. V letech 1996 až 2000 pracoval jako redaktor MF DNES a zároveň byl v druhé polovině devadesátých let vydavatelem dnes již zaniklého internetového deníku SpeedwayInfo.CZ. V letech 2008 - 2010 vedl redakci měsíčníku REGENERACE.

Zabývá se historií, zejména pak dějinami okultismu a esoterních nauk. Dosavadní dvě jeho knihy Staroměstský orloj - Průvodce historií a esoterním konceptem orloje (Eminent, 2005) a Karlův most - Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře (Eminent, 2007) vyšly ve třech jazycích.

Další články tohoto autora

 


REKLAMA