Novinky

Libyjské památky jsou mimo nebezpečí

Autor: (jds)

Obrázek

Po včerejší zprávě o úmrtí svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího přicházejí z Libye i další pozitivní zprávy. Všech pět libyjských nejvýznamnějších památek pod ochranou UNESCO utrpělo během osvobozovacích bojů jen malé škody. V pořádku by měly být jak památky v oblastech dlouhodobě ovládanými rebely, tak i ty v místech, která do poslední chvíle ovládal plukovník Kaddáfí.

Starost o libyjské kulturní dědictví se v průběhu půlročních bojů několikrát promítla i do válečných plánů zúčastněných stran. Naposledy se například při dobývání libyjské metropole povstalecké jednotky dobrovolně vzdali bombardování Libijského národního muzea, ačkoliv přímo v jeho galeriích mezi vzácnými románskými sochami kempovali na matracích ozbrojení důstojníci Kaddáfího jednotek.

2011-10-21.Sebratha-D-Bruyere.big.jpg

Dramatické scény z obsazování starověkých památek přinášel světový tisk v posledních měsících i z dalších míst, nicméně nikde nejsou hlášeny žádné zásadnější škody. Dokonce i ve zmiňovaném Libyjském muzeu byl podle reportérů britského Guardianu, kteří se po osvobození města do muzea vydali, jedním z mála viditelně poškozeným exponátem jen Volkswagen Brouk patřící kdysi plukovníkovi Kaddáfímu.

2011-10-21.Libya.jpgArcheolog Mohamed Šakšuki o chování ozbrojenců k dobytým památkám řekl britským novinářům: „Když jsem řekl, nedotýkejte se exponátů, oni se zastavili a nechali je. Mnozí z nich byli vzdělaní lidé, třeba lékaři, a ti zastavili ty mladší, aby se napáchalo více škod. Díky Bohu je to omezené a všechny poškozené věci mohou být opraveny.“

Podobně jako v únoru sousední Egypt i libyjská povstalecká vláda zřídila speciální post ministra pro památky, který obsadil Fadel Mohammad Alí. Ten okamžitě v září začal objíždět veškeré památky pod kontrolou protikaddáfiovských sil a zatím nenarazil na žádné závažnější škody. Inventura libyjského kulturního dědictví ovšem bude po desítkách let diktatury ještě dlouhá.


Foto Gordontour, D. Bruyere

Publikováno: 21.10.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA