Novinky

Egypt má dalšího šéfa památkářů

Autor: (jds)

Obrázek

Káhira, 5.10.2011
Situace kolem vedení památkové péče v porevolučním Egyptě je stále nepřehlednější. Tento týden byl egyptským premiérem do funkce generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky jmenován již čtvrtý kandidát, dřívější šéf oddělení islámských a koptských památek Mustafa Amine. Předchozí šéfy památkové péče, včetně vznámého archeologa Zahi Hawasse, totiž postupně smetly masové protesty pracovníků úřadu proti kourupci, protekci a nízkým platům v oboru.

Egyptský premiér Isám Šaráf počátkem týdne jmenoval za poslední dva měsíce již třetího šéfa Nejvyšší rady pro památky, když se mu nepodařilo přesvědčit předchozího generálního tajemníka, aby zůstal v úřadě. Mohamed Abdul Fatah totiž minulý týden rezignoval poté, co nebyl schopen demonstracím zaměstnanců úřadu před jeho sídlem v Káhiře. Účastníci protestů již několik týdnů požadují lepší platy a pracovní podmínky pro tisíce lidí zaměstnaných na vykopávkách, rekonstrukcích a ostraze egyptského kulturního dědictví. Abdul Fatah, který podle svých slov s požadavky demonstrantů souhlasil, ale nebyl schopen jim kvůli sníženému rozpočtu svého úřadu vyhovět, opakovaně odmítl svou rezignaci stáhnout, a tak byl jmenován generální tajemník nový.

Nový šéf památkového úřadu Amine se podle egyptských médií okamžitě po pondělním jmenování do funkce sešel s představiteli protestujících a přislíbil jim některé ústupky. Dočasní zaměstnanci, kteří u úřadu byli zaměstnáni více než tři roky by měli dostat dlouhodobější pracovní vztah, což se týká asi čtyř tisíc ze dvanácti tisíc dočasných pracovníků. Amine také prohlásil, že chce nějaký čas na reorganizaci celého Nejvyšší rady pro památky a jejích správních a archeologických prácí. Slíbil ovšem, že klíčové velké projekty rozjeté jeho předchůdci budou dokončeny.

Podle egyptských médií na přísliby nového šéfa zareagovali reprezentanti protestujících pozitivně, nicméně jiné zdroje uvádějí, že přinejmenším část demonstrantů chce v táboření před sídlem památkového úřadu pokračovat, dokud nebudou jejich požadavky prakticky splněny. Dvousethlavý dav demonstrantů tak měl úřad blokovat i včera.

Publikováno: 5.10.2011, 15:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA