Novinky

Berlínské Tváře renesance lámou rekordy

Autor: (jds)

Obrázek

Berlín, 3.9.2011
Týden po zahájení jedné z nejočekávanějších evropských výstav letošního podzimu nazvané Tváře renesance si našlo cestu berlínského Bode-Musea již patnáct tisíc lidí. Naprostá většina vstupenek na výstavu portrétů od mistrů italské renesance, jakými byli Leonardo Da Vinci, Donatello, ci Botticelli, je v prvních dnech výstavy vyprodaná.

Výstava 

Výstava Tváře renesance, na které se kromě Berlínských státních muzeí podílí i Muzeum moderního umění v New Yorku a dalších třinácti galerií z celého světa, představuje na 170 vzácných originálních soch, maleb a kreseb z jednoho z nejdůležitějších období vývoje moderního výtvarného umění.

2011-09-03.05_Ghirlandaio.big.jpg

Domenico Ghirlandaio: Stařec a hoch (kolem r. 1490)

Paris, Musée du Louvre

Vrcholem výstavy je jistě vystavení ikonického obrazu Dáma s hranostajem, jednoho z mála portrétů od Leonarda Da Vinci namalovaný deset let před začátkem 15. století. Nevelký obraz (o rozměrech 54 x 40 cm) se stal světově proslulou ikonou renesančního portrétního umění. Zachycuje mladou milenku milánského vévody Lodovica Sforzy Cecilii Gallerani a hranostaje jako symbol nevinnosti a čistoty. Obraz byl naposledy na německé půdě v roce 1946, když jej tam koncem války ukryl generální guvernér okupovaného Polska Hans Frank. Dnes již je opět součástí sbírek Czartoryski Muzea v polském Krakově.

Ohromující zájem veřejnosti o berlínskou výstavu renesančního umění už vedl vedení muzea k prodloužení běžné návštěvní doby. S okamžitou platností tak bude výstava otevřena od pondělí do středy od 10 do 18 hodin a ve čtvrtek až v neděli dokonce až do 22 hodin. Jako první zmizely z pultů předprodeje speciální vstupenky pro „ranní ptáčata“, která mohou navštívit výstavu ve vybrané dny od od 9:00 do 9:30 hodin za zlevněnou cenu 10 eur, přičemž běžná vstupenka stojí 17 eur. Všechna díla, kromě Dámy s hranostajem, budou v Berlíně vystavena do 20. listopadu 2011. Samotná hlavní hvězda výstavy - Dáma s hranostajem - bude v Berlíně vystavena pouze do konce října.

Jak se tam dostaneme?

Bode-Museum najdete na berlínském Muzejním ostrově na ulici Am Kupfergraben. Nejbližší stanicí berlínského metra je Friedrichstraße na lince U-Bahn U6, případně se dá dojet městskou rychlodráhou na Hackescher Markt.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 3.9.2011, 16:08




 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA