Novinky

Nedostatek peněz ohrožuje nejstarší pyramidu

Autor: (jds)

Obrázek

Úbytek turistů, který kvůli letošním revolučním nepokojům a následným týdnům anarchie pociťuje Egypt, už přímo ohrožuje budoucnost i těch nejstarších památek lidské civilizace. Jednou z nejvíce ohrožených přitom je nejstarší egyptská pyramida faraona Džosera v Sakkáře, jejíž několikaletá rekonstrukce musela být přerušena a vážně jí hrozí zhroucení.

Egypt se díky letošnímu dramatickému poklesu návštěvnosti zahraničních turistů ocitl na pokraji ekonomického kolapsu, ohroženy jsou zejména ty oblasti hospodářství, které bezprostředně na příjmech z turistického průmyslu závisí. A mezi takové patří především památková péče, která náhle nemá dost financí nejen na nápravu škod, které během revoluce vznikly, ale ani na dokončení již rozpracovaných projektů. „Problém je, že nejsou peníze, což způsobil výpadek příjmů ze zahraničního cestovního ruchu. Po revoluci 25. ledna příliv turistů do země vážně se zmenšil, a proto šly příjmy archeologických nalezišť dolů,“ uvedl tento týden generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Mohamed Abdel Masud. Ten je po nedávném vládním vyhazovu známého, ale kontroverzního, ministra pro památky Zahi Hawasse, současné hlavou památkové péče v Egyptě.

2011-08-11.djoser01.jpgJedním z projektů, který nedostatek peněz přímo ohrožuje, je rekonstrukce nejstarší egyptské pyramidy, Stupňovité pyramidy faraona Džosera v Sakkáře asi 25 kilometrů jihozápadně od Káhiry. Stavba z poloviny třetího tisíciletí před Kristem, jíž vážně hrozí zhroucení, prochází několikaletou rekonstrukcí. K jejímu dokončení zbývá opravit a zafixovat bloky tvořící strop vnitřních komor, které by se mohly zřítit. A právě v této nejcitlivější části projektu byla stavební firma provádějící práce přinucena práce přerušit, protože jí egyptské úřady přestaly platit za práci. Kamenné bloky jsou nyní provizorně vypodloženy obřími „airbagy“, nafukovacími polštáři.

Šéf restaurátorského projektu Abdul Rauf Samir v prohlášení pro egyptský tisk uvedl, že přerušení práce může vést k odtržení bloků ze střechy pyramidy a zhrocení celé struktury. Šéfové památkového úřadu již přislíbili kritickou situaci kolem Džoserovy pyramidy urychleně řešit. Na nedělní schůzce přímo na místě rozhodli, že ve třech etapách doplatí dlužné peníze. Zda skutečně památkáři potřebné peníze seženou včas a kdy budou moci být rekonstrukční práce obnoveny zatím úřady neuvedly.


Foto: Mira Pavlaković, DrHawass.com/Sandro Vannini


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 11.8.2011, 10:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA