Novinky

Tutanchamonovy sošky se vrátily do Egypta

Autor: (jds)

Obrázek

Newyorské Metropolitní muzeum umění vrátilo do Egypta dvě desítky malých artefaktů, které byly desítky let v jeho sbírkách. Badatelé v oddělení egyptského umění zjistili, že exempláře původně pochází z hrobky krále Tutanchamona a Egypt před druhou světovou válkou opustily zřejmě ilegálně.

Devatenáct objektů, které byly nyní identifikovány jako předměty z hrobky krále Tutanchamona, lze podle generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky Mohameda Abdela Maksouda rozdělit do dvou skupin. Patnáct z nich jsou fragmenty a zbylé čtyři mají významnější umělecko-historickou hodnotu.

2011-08-11.Figurine-of-bronze-dog-with-gold-collar.jpg

Do druhé skupiny patří soška malého bronzového psa, malá sfinga z lapisu lazuli, široký náhrdelník s korálky a části rukojeti. První dva kusy se do sbírek muzea dostaly od neteře archeologa Howarda Cartera, objevitele Tutanchamonovy hrobky, druhé dva zase vyvezli ve čtyřicátých letech pracovníci muzea, když vypořádávali archeologovu pozůstalost v Egyptě. Byly totiž součástí vybavení domu v Luxoru, které Carter odkázal newyorskému muzeu. O jejich původu sice byly pochybnosti již v době vypořádávání pozůstalosti, nicméně pracovníci muzea se nakonec rozhodli v roce 1948 artefakty zaslat do USA.

„Tyto objekty nikdy neměly opustit Egypt, a proto oprávněně patří egyptské vládě,“ napsal v tiskovém prohlášení k repatriaci artefaktů ředitel Metropolitního muzea Thomas P. Campbell.


george-edward-carnarvon.thumb.jpg

George Edward Carnarvon

George Edward Carnarvon byl anglický aristokrat, mecenáš a spoluobjevitel Tutanchamonovy hrobky. Narodil se 26.6.1866 na Highclere Castle ve Velké Británii. Zemřel 5.4.1923 ve věku 57 let v Káhiře v Egyptě.

howard-carter.thumb.jpg

Howard Carter

Howard Carter byl britský egyptolog a objevitel Tutanchamonovy hrobky. Narodil se 9.5.1874 v Londýně ve Velké Británii. Zemřel 2.3.1939 ve věku 65 let v Londýně ve Velké Británii.

Odhalení, že část newyorských sbírek pochází z hrobu Zlatého faraona, který vládl asi v letech 1336 až 1327 př. nl, zveřejnil v roce 1978 bývalý ředitel Metropolitního muzea umění Hoving Thomas v bestselleru Tutanchamon: The Untold Story. Hoving tvrdil, že Howard Carter, který hrobku krále Tutanchamona objevil v roce 1922 v Údolí králů, z ní několik předmětů ukradl a podle tajné dohody prodal muzeu. V jednom z nejlépe střežených tajemství v dějinách egyptologie se podle Hovinga říká, že Carter a lord Carnavon tajně vstoupili do vnitřní komory hrobu ještě před příjezdem egyptských úřadů, přičemž si z této předběžné prohlídky uschovali několik artefaktů. Teprve pak otvor uzavřeli a za úřední asistence fingovali otevření hrobky s poklady.

Repatriace artefaktů je výsledkem dohody mezi vedením newyorského muzea a egyptskými památkáři z loňského podzimu. Podle ní všechny původně Tutanchamonovy artefakty Metropolitní muzeum na půl roku naposledy vystavilo a poté byly převezeny zpět do Egypta. Nyní by se měly stát součástí sbírek vystavených v Tutanchamonově galerii Káhirského muzea. Od roku 2012 by všechny tyto artefakty měly být součástí sbírek Velkého egyptského muzea, které se dokončuje v Gíze.

Publikováno: 11.8.2011, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA