Novinky

Na Hradě zazní hudební delikatesy Krále Slunce

Autor: Barbora DUŠKOVÁ

Obrázek

Poslední ze série koncertů Letních slavností staré hudby v pondělí 8. srpna přiblíží Velkolepý, pestrý a okázalý hudební život u versailleského dvora Krále Slunce, Ludvíka XIV., jemuž dominovaly fanfáry, préludes a entrées. Celý festival završí večer s názvem Král přichází, a to v honosném Španělském sále Pražského hradu.

O hudební přednes s charakteristickou barokní gestikou se postarají přední francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati společně s residenčním souborem Letních slavností staré hudby - Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzským barokním seskupením Les Lunaisiens. Výjimečný zážitek kromě interpretů slibuje rovněž výběr árií od exkluzivních skladatelů 17. a 18. století Jeana-Baptisty Lullyho, Marca-Antoina Charpentiera a Jeana-Baptisty Stucka. Posluchači se mohou těšit na divadelní žánry, jakými jsou tragédie lyrique, comédie-ballet či ceremoniální hudbu komponovanou ke královské tabuli. Více informací na www.letnislavnosti.cz.

„Závěrečný program Král přichází, pro který jsme zvolili doslova královské prostory Španělského sálu Pražského hradu, nabídne radovánky té nejvybranější společnosti 17. století. V prodeji jsou v tuto chvíli poslední vstupenky v síti Ticketpro. Jsme moc rádi, že i letošní 12. ročník se těší četné přízni publika, které se nechává rozptýlit netradičními hudebními zážitky,“ hodnotí festival jeho ředitelka Markéta Semerádová.

Jedním z interpretů slavnostního královského večera, který nastíní dobovou atmosféru, bude seskupení Les Lunaisiens, v jehož čele se představí zakladatelé, zpěváci Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati. Mezinárodně uznávaní sólisté vystupují s předními barokními soubory a mají za sebou účinkování v operních inscenacích a na významných festivalech barokní hudby. Jedinečný zvuk ansámblu, který existuje od roku 2004, je výsledkem spojení přednesu sólistů s klávesovými nástroji či violou da gamba. Arena Musicale je těleso složené výhradně z hráčů na historické dechové nástroje. Zajímavá barva uskupení je dána pestrou kombinací zobcových fléten s barokními hoboji a fagoty. Arena musicale se zaměřuje především na interpretaci královské hudby 17. a 18. století.

2011-08-07.umel_vedouci_Collegium Marianum_Jana Semerádová.big.jpg

Residenční soubor Letních slavností staré hudby Collegium Marianum pod vedením flétnistky a dramaturgyně festivalu Jany Semerádové (na snímku) znovuoživuje hudbu 17. a 18. století. Ansámbl uznávaný u nás i v zahraničí pravidelně koncertuje na prestižních tuzemských i zahraničních festivalech. Připravuje také unikátní scénická, hudebně-dramatická a taneční představení vycházející ze soustavné badatelské činnosti. V roce 2010 získalo Collegium Marianum ocenění za zásluhy v kvalitě a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada – sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO.

Provozování hudby na dvoře Ludvíka XIV. podléhalo pravidlům a pevnému řádu. Dvorská hudební tělesa byla hierarchicky rozdělena a každé mělo svou vlastní funkci. Hudební složky se dělily do tří prostor – „Králova komnata“/„Chambre du Roy“, „Velká konírna“/„Grande Écurie“ a „Královská kaple“/„Chapelle Royale“. Hudebníci patřící ke „Králově komnatě“ měli na starost komponování světské hudby u dvora. Nejvýznamnější ansámbl se jmenoval „24 králových houslistů“/„24 Violons du Roy“ a ten vystupoval zejména při královských baletech, korunovacích a svatbách. Dále existoval soubor tzv. „Malí houslisté“/„Petits Violons“, který spadal pod pravomoc kabinetu.

Koncert začíná v 19:30. Předprodej vstupenek na závěrečný koncert probíhá v síti Ticketpro. Zbývající vstupenky lze zakoupit v pondělí 8. 8. od 10 do 17 hodin ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27.

Publikováno: 7.8.2011, 8:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA