Novinky

Pocta Rudolfu Steinerovi v galerii DOX

Autor: (jds)

Obrázek

V letošním roce jsme si připomněli sto padesáté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších zasvěcenců dvacátého století, rakouského filosofa Rudolfa Steinera. K tomuto výročí se po celém světě konala řada doprovodných akcí, z nichž jednu z nejvýznamnějších – německou výstavu „Rudolf Steiner a současné umění“ — k nám nyní přivezlo centrum současného umění DOX. Začala ve čtvrtek a potrvá až do 12. září 2011.

Výstava Náš tip 

Centrum současného umění DOX představuje v upravené podobě výstavu Rudolf Steiner a současné umění, která byla od 13. května do 3. října 2010 uvedena v Kunstmuseu Wolfsburg a od 5. února do 22. května 2011 byla k vidění v Kunstmuseu Stuttgart. Výstava si klade za cíl zpřístupnit svět univerzalistických idejí Rudolfa Steinera výběrem jeho kreseb a prostřednictvím tvorby současných umělců, k nimž patří Joseph Beuys, Mario Merz, Karel Malich, Giuseppe Penone, Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Tony Cragg, Helmut Federle, Carsten Nicolai, Meris Angioletti, Jan Albers, Manuel Graf a Simon Dybbroe Moller.


rudolf-steiner.thumb.jpg

Rudolf Steiner

Rudolf Steiner byl rakouský filosof, zakladatel antroposofie. Narodil se 27.2.1861 v Donjim Kraljevci v Chorvatsku. Zemřel 30.3.1925 ve věku 64 let v Dornachu ve Švýcarsku.

V rámci své přednáškové činnosti pobýval zakladatel antroposofického hnutí Rudolf Steiner v rozmezí let 1906 – 1924 několikrát i v Praze a vysoce oceňoval mystickou atmosféru tohoto města. Řadě památek, jako například Svatováclavské kapli nebo orloji na Staroměstské radnici přisuzoval hluboký duchovní význam. Na jeho pražské přednášky zavítali mimo jiné i Albert Einstein nebo spisovatel Max Brod. V Praze se také setkal s Franzem Kafkou. Filosofie Rudolfa Steinera inspirovala významné umělecké osobnosti, jako byl Vasilij Kandinsky, Piet Mondrian nebo Joseph Beuys.

2011-06-17.Rudolf-Steiner.jpgVýstava poukazuje na důležitost hledání duchovního významu ve světě, jehož ekonomické a ekologické systémy jsou ve stavu permanentního ohrožení. Steinerův univerzalistický pohled na svět již přes sto let nabízí v tomto kontextu významný impuls. Tento projekt s více než 70 exponáty je křižovatkou, na které se střetávají umělci, kteří dosud rozvíjeli své vlastní projekty nezávisle na anthroposofickém kontextu. Výstava tak není přehlídkou uměleckých důsledků Steinerova vlivu, ale naopak umožňuje spatřit a interpretovat tuto výjimečnou osobnost novým způsobem. V obou německých institucích byla výstava doplněna expozicí připravenou muzeem Vitra věnovanou Steinerově činnosti na poli architektury a designu a na poli duchovní inspirace. Tento projekt bude k vidění v době trvání pražské výstavy ve vídeňském muzeu užitého umění MAK.

  • 26.6.2011 od 15:00: Tematická prohlídka Prahou Po stopách Rudolfa Steinera s Karlem Dolistou
  • 27.6.2011 od 18:00: Beseda na téma Duchovní tradice v současném umění
  • 18.7.2011 od 20:00: ECHOES II., hudebně taneční performance (ME-SA / Hana Kalousková, Martina Lacová, Karolína Párová)
  • 21.7.2011 od 18:00: Beseda na téma Alois Hába: steinerovské inspirace (Vlasta Rajterrerová, Lubomír Spurný)
  • 24.7.2011 od 15:00: Tematická prohlídka Prahou Po stopách Rudolfa Steinera s Tomášem Boňkem
  • 25.7.2011 od 18:00: Přednáška na téma Rudolf Steiner a umělci (Tomáš Boněk)

DOX je také organizátorem výstavy Myslet bez konce: Rudolf Steiner inspirací, která pražskou verzi výstavy Rudolf Steiner a současné umění doprovází. Tento projekt ukazuje duchovní inspirace v umění prvních desetiletí 20. století na výběru několika umělců působících převážně v Praze a ve Vídni. Někteří z nich byli Rudolfem Steinerem ovlivněni přímo, jiní čerpali inspiraci z podobných myšlenkových zdrojů, ať již to byla theosofie, z níž původně vycházel i Steiner, nebo další esoterické nauky. Sám Rudolf Steiner je na výstavě představen výběrem svých kreseb.

Za pozornost jistě stojí také bohatý doprovodný program, který galerie spolu s předními současnými českými atroposofickými odborníky připravila. Poctu Rudolfu Stenerovi tak doplní i tematické procházky Prahou, besedy, přednášky a umělecká vystoupení. Centrum současného umění DOX najdete v pražských Holešovicích, v Poupětově ulici č.p. 1. Nedaleko se nachází zastávka tramvají Ortenovo náměstí, kam lze dojet od stanice metra C Nádraží Holešovice. Více o probíhající výstavě se můžete dozvědět na internetových stránkách centra DOX.

2011-06-17.dox02.big.jpg


Foto archiv a Centrum současného umění DOX


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 19.6.2011, 12:00
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA