Novinky

Příběh nejkrásnější keltské hlavy se vrací domů

Autor: (jds)

Obrázek

Jedna z nejznámějších kamenných plastik z období osídlení českých zemí Kelty znázorňující hlavu druida se po 69 letech vrátí na jeden den domů. V pátek 20. května 2011 vystaví originál unikátního artefaktu v rámci výstavy Příběh nejkrásnější keltské hlavy muzeum v Novém Strašecí, které se nachází jen pár kilometrů od místa jejího nálezu.

Výstava Náš tip 

Asi pětadvaceticentimetrovou opukovou bustu keltského druida nalezl náhodou v 19. května 1943 místní horník Josef Šlajchrt se svým otcem v jejich pískovém lomu na okraji lesa zvaného Libina u Mšeckých Žehrovic. Sošku a další nálezy předali do novostrašeckého muzea, odkud se později dostala do sbírek Národního muzea. Aby v době okupace nebyla zkonfiskována německými úřady, drželi objev v evropském kontextu velmi raritního pravěkého uměleckého díla jeho nálezci i čeští historici v tajnosti. O významu a nevyčíslitelné ceně nálezu svědčí fakt, že z Národního muzea se od svého objevení na místo nálezu vydá originál sošky poprvé od svého objevení až letos za přísných bezpečnostních opatření.

Výstava věnovaná nejkrásnější keltské hlavě začíná již 21. dubna, kdy během slavnostní vernisáže bude pokřtěna kniha věnovaná právě tomuto nálezu. Výstava, na které bude prezentována nejprve kopie sochy, pak bude pokračovat až do 20. května, kdy na jeden den přicestuje i slavný originál, který bude k vidění v rámci muzejní noci od 13 do 22 hodin. K slavnostnímu dni přichystali pracovníci muzea i doprovodný program před muzeem s jarmarkem, ukázkami keltských řemesel a vystoupeními členů sdružení Boiové a Fergunna, čtenářům portálu KADUCEUS známých jako čertů z Vepří letošního Keltského telegrafu.


Foto Kaduceus.cz/Jakub MALINA


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 10.4.2011, 12:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA