Novinky

Nově objevený chrám poničili vandalové

Autor: (jds)

Obrázek

Necelé dva měsíce po zveřejnění objevu pozůstatků byzantského křesťanského chrámu v Horbat Midras spojeného podle legend s hrobem proroka Zachariáše, odhalenou památku poškodili neznámí vandalové. Izraelští archeologové, kteří ve čtvrtek ráno na naleziště nedaleko Jeruzaléma dorazili, byli šokováni brutalitou, s jakou pachatelé přes noc doslova rozmlátili nádherné byzantské mozaiky, které byly odkryté, aby si je mohli návštěvníci parku volně prohlížet.

O překvapivém objevu desetiletí v Izraeli, na jehož stopu původně památkovou správu přivedlo sledování vykradačů uměleckých památek, archeologové informovali v únoru, poté co mnoho měsíců drželi objev v tajnosti. Ve středu v noci však na zpřístupněné naleziště zaútočili neznámí vandalové. Poškození památkářům ohlásil jeden z návštěvníků parku. „Někdo vzal kladivo a zaútočil na mozaiky. Rozkopali je na mnoha místech a mozaika nyní vypadá, jako by byla zasažena palbou z kulometu. Je to smutný pohled, láme nám to srdce,“ popsal rozsah škod Alon Klein z jednotky prevence kriminality Izraelského památkového úřadu (IAA).

2011-04-01.hirbet-midras-mosaics-damaged.big.jpg

Památkáři nyní podali na policii trestní oznámení a případ vyšetřují izraelští kriminalisté. Památkáři sami ještě nedokážou odhadnout, zda a za jakou cenu bude možné mozaiky zrestaurovat. Mozaiky budou z bezpečnostních důvodů nyní překryty.


Foto IAA


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 1.4.2011, 15:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA