Novinky

Egyptským ministrem pro památky byl jmenován opět Hawass

Autor: (jds)

Obrázek

Egypt má po necelém měsíci zase svého ministra pro památky. A není jím opět nikdo jiný, než známý archeolog Zahi Hawass, který tuto funkci již několik týdnů zastával. Jak uvedla oficiální tisková agentura MENA, Zahi Hawasse do staronové funkce jmenoval premiér Isám Šaraf.

Zahi Hawass již v pozici ministra pro památky působil, když tuto instituci na konci ledna zřídil bývalý egyptský diktátor Husní Mubarak. Při jmenování nové porevoluční egyptské vlády ovšem sám Hawass odmítl účastnit se na práci nového kabinetu, údajně proto, že necítil dostatečnou podporu pro ochranu egyptských památek ze strany policie a armády. Armáda, která ve skutečnosti nyní drží hlavní moc v Egyptě, nicméně přispěchala s potvrzením, že nové ministerstvo pro památky vzniklé transformací bývalé Nejvyšší rady pro památky nezruší a místo ministra pro památky bylo dočasně neobsazeno. Zpravodajství tiskové agentury AFP dnes uvedlo, že Hawassovo jmenování pravděpodobně nahněvá prodemokratické frakce, které se stavěly proti jmenování kohokoli ze staré Mubarakovy gardy do nových pozic ve vládě.

Jmenování staronového ministra přichází v době, kdy mezinárodní společenství vyzývá egyptské představitele k větší ochraně egyptských památek, které patří k nejvýznamnějšímu světovému kulturnímu dědictví. Představitelé mise UNESCO, kteří Egypt navštívili minulý týden, v úterý prohlásili, že archeologická naleziště jsou stále ohrožena drancováním, které v revolučních dobách propuklo. Bylo vykradeno několik skladišť starověkých památek, pět desítek artefaktů zmizelo z Káhirského muzea, archeologická naleziště poškodily četné nelegální výkopy i nová stavební činnost na dosud neprozkoumaných územích. Narozdíl od počátku února ohromný rozsah ohrožení egyptských památek už nepopírá a nezastírá ani sám ministr Hawass, který na svém webu pravidelně informuje o nových a nových případech.


Foto DrHawass.com/Stephanie Sakoutis

Publikováno: 30.3.2011, 21:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA