Novinky

Česká naleziště v Egyptě jsou dost poničená

Autor: (jds)

Obrázek

Čeští egyptologové, kteří nyní zkoumají škody napáchané ilegální činností během egyptské revoluce na archeologickém nalezišti v Abúsíru, nalezli lokalitu dost poničenou. Zloději starožitností nejen že vykradli sklad české expedice, v němž poničili většinu uložených předmětů, ale také ukradli vzácnou stélu a celou lokalitu poničili desítkami hlubokých ilegálních výkopů.

Rozsah škod nastínil v textu zveřejněném včera serverem iDnes vedoucí české expedice Miroslav Bárta. „Lokalita sama o sobě obsahuje více než 200 zlodějských výkopů. Některé z nich odkryly části hrobek starých více než 4000 let, mnohé výkopy se soustředily na vyloupení pohřebních komor v hloubce 5 až 8 metrů pod úrovní pouště. Většina komor byla nalezena zcela prázdných,“ napsal.

Zloději také během únorového plundrování archeologické lokality v Abúsíru, které oficiální úřady nejprve popíraly, pronikli přes železobetonovou konstrukci chránící vchod do jedné z hrobek patřící knězi staroegyptských panovníků Rahotepovi, odkud odcizili vzácnou kultovní stélu. Loupeživým nájezdům neuniknul ani expediční sklad, kde byla většina uskladněných předmětů shromažďovaných desítky let shozena na zem, vzájemně pomíchána a rozšlapána. Škody tak utrpěly i poměrně vzácné artefakty z období panovníků Staré říše Raneferefa a Huneje.

Podle vyjádření bývalého vedoucího českých vykopávek v Egyptě, profesora Miroslava Vernera pro agenturu ČTK musí česká expedice změnit svůj plánovaný program a soustředit se hlavně na sčítání škod, záchranný výzkum na místě nových výkopů a záchranu všeho, co se ještě v poničeném skladu zachránit dá. „Nebude to jednoduché, ani levné. A také nás to odvede od našeho programu,“ řekl profesor Verner, který očekává, že expedice bude moci ve svých původních výzkumných plánech pokračovat po podzimních volbách, až se poměry v Egyptě trochu ustálí.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 15.3.2011, 10:55
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA