Novinky

Bamjánští Buddhové se rekonstruovat nebudou

Autor: (jds)

Obrázek

Afghánská vláda i představitelé mezinárodní organizace UNESCO zamítli na dvoudenní pařížské konferenci věnované možnostem rekonstrukce dvou zcela zničených soch Buddhů možnost jejich obnovení. S návrhem na rekonstrukci alespoň jedné ze starověkých soch zničených před deseti lety hnutím Taliban přišli nedávno němečtí vědci.

Zatímco odborníci byli v názorech na možnost rekonstrukce soch rozděleni, UNESCO oznámilo, že afghánská vláda rekonstrukce projekt nepodporuje a také vyjádřilo obavy nad náklady a konečným efektem. „Myslíme si, že jakákoli rekonstrukce bude v podstatě falešná kvůli nedostatku původního materiálu,“ prohlásil na mimořádné tiskové konferenci v New Yorku asistent generálního ředitele UNESCO pro oblast kultury Francesco Bandarin. „Musíme myslet na veřejnost, a ta nemá potřebu vidět falsa, potřebuje vidět realitu. A tyto sochy byly zničeny. Toto je historický fakt, stejně jako my truchlíme, že byly zničeny,“ dodal.

Náklady na projekt, během nějž by se podle německého restaurátora Erwina Emmerlinga dala z dochovaných trosek zrekonstruovat minimálně menší z obou soch, by dosáhly částky mezi osmi a dvanácti miliony dolarů. Plán na vybudování malých restaurátorských továren v Bamjánském údolí, případně převézt trosky z vládních skladišť do Německa nicméně zhatil zejména nesouhlas afghánské vlády, která ústy prezidenta Hamída Karzaího oznámila, že další rekonstrukci soch nepodpoří.

Rozhodnutí nerekonstruovat sochy vyvolalo silnou kritiku z afghánské komunity menšinové etnické skupiny Hazara, která si zakládá na dlouhém vztahu s Bamjánským údolím a sochy Buddhy považuje za zdroj národní pýchy. Jejich mezinárodní organizace hájící hazarská práva rozhodnutí označila doslova za hanebné a domnívá se, že bylo politicky ovlivňováno. Podle jejích představitelů je jen potvrzením pokračující diskriminace Hazarů v Afghánistánu. Poukázali na fakt, že na obnovu muslimských památek zničených při bojích v sousedním Pákistánu nabídla Karzaího vláda daleko větší sumy, než by byly potřeba na zrekonstruování afghánských Buddhů.


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 12.3.2011, 21:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA