Novinky

O restituci chetitské sfingy se bude jednat

Autor: (jds)

Obrázek

Berlín, 9.3.2011
Po nedávné žádosti egyptské vlády o vydání světoznámého poprsí královny Nefertiti, čelí nadace pruského kulturního dědictví spravující berlínská muzea dalším problémům. Turecký ministr Ertugrul Gunay totiž koncem února Německu pohrozil, že pokud do června Němci nevrátí bezmála sto let zadržovanou sochu chetitské sfingy, zastaví turecká vláda všechny archeologické vykopávky, které provádějí německé vědecké týmy.

Tři tisíce tři sta let stará sfinga byla součástí páru sfing střežících bránu do cehetitského hlavního města Chattuša (dnešní Anatolia). Objevena byla při vykopávkách v roce 1907 a o deset let později byla spolu s deseti tisíci požárem poškozených cihel odeslána k restaurování do Berlína. Druhou sfingu, která byla v lepším stavu, převezli v roce 1924 do Istanbulu, kde je nyní součástí sbírek muzea starověkého Orientu. O návrat chetitské sfingy z Berlína pak Turecko poprvé požádalo již v roce 1938.

Podobně jako busta egyptské Nefertiti je chetitská sfinga v Berlíně pod správou Nadace pruského kulturního dědictví, která řídí berlínská muzea. Její současný prezident Hermann Parzinger tureckou žádost, podobně jako tu egyptskou odmítl, a k hrozbě tureckého ministra o pozastavení německých archeologických vykopávek koncem února prohlásil, že nevytváří správné prostředí k jednání.

Zatímco v egyptském případě se německá spolková vláda rozhodla se výzvou k návratu starověkého artefaktu nezabývat, protože egyptští vládní úředníci ještě před únorovým převratem rozhodli oslovili výhradně pruskou nadaci a nikoliv vládu, v případě turecké žádosti se bude postupovat poněkud jinak. Podle včerejšího prohlášení německého ministerstva kultury bude na programu schůzky ministrů kultury obou zemí v dubnu letošního roku. „Myslím, že by mělo být možné, protože toto je unikátní případ. Nemá žádnou paralelu, takže by neměly vznikat žádné precedenty pro další restituční požadavky,“ řekl ministr kultury Bernd Neumann.

Publikováno: 10.3.2011, 11:50
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA