Novinky

V Egyptě se loupí dál, ministr zvažuje rezignaci

Autor: (jds)

Obrázek

Ministr pro památky egyptské vlády Zahi Hawass včera v telefonickém rozhovoru pro list New York Times oznámil, že v pondělí vnikli do dvou skladů v blízkosti pyramid v Gíze zloději. Připustil také, že kvůli situaci kolem ostrahy památek zvažoval svou rezignaci na svůj vládní post.

Aktualizováno 

Ze skladu v Gíze při pondělním vloupání údajně zmizely artefakty vykopané archeology již počátkem 20. století. Zatím však není úplně jasné, co všechno zmizelo. Podle ministra Hawasse policie památky Egypta nechrání a jeho personál byl neozbrojený a neschopný zastavit útok lupičů. „Během revoluce se nic nestalo, ale po revoluci se všude děje mnoho věcí,“ citoval ministra list. „Lidé přes den staví domy a v noci se účastní nelegálních vykopávek. Je to jako noční můra a já nevím, co s tím můžu udělat,“ dodal dlouholetý šéf egyptského památkového úřadu a archeolog Hawass.

Od egyptských památek v posledních několika dnech zmizela vojenská ostraha, která nejcennější lokality střežila v průběhu egyptských nepokojů namířených proti bývalému diktátorovi Mubarakovi. Většina lokalit byla opět zpřístupněna turistům a ministr Hawass v médiích vyzýval zahraniční návštěvníky Egypta i všechny egyptologické odborné týmy, které mají zájem o návštěvu starověkých památek, k návratu do Egypta. A přestože se jeho památkovým inspektorům podařilo zabránit některým loupežím vzácných starověkých artefaktů, zdá se, že situace není tak růžová, jak se ještě před několika dny zdálo. A nyní to poznává i sám ministr Hawass.

Během přepadení skladů Selima Hassana svázalo asi šedesát zlodějů všech šest strážců a policistu. Generální ředitel oddělení pyramidových památek Ali el-Asfar řekl, že sklad, který se nachází jižně od silnice u Rachefovy pyramidy a obsahuje předměty z vykopávek z let 1929 až 1968, je pod zemí a má troje dveře. Jedny jsou z kamene, zbývající ze dřeva a železa. Zloději ovšem do skladu vykopali malý tunel, a proto zřejmě nemohli pronést větší krabice s lupem tunelem. Přesto řada uskladněných artefaktů utrpěla škodu. Několik keramických objektů nalezli vyšetřovatelé na zemi u vchodu a v současnosti se zkoumá, jaké škody vznikly. Zbývající obsah zdejších skladů bude přemístěn do hlavního skladu v této oblasti, který je lépe zabezpečený.


Foto DrHawass.com/Stephanie Sakoutis

Publikováno: 2.3.2011, 17:45
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA