Novinky

Němečtí restaurátoři navrhují obnovení afghánských Buddhů

Autor: (jds)

Obrázek

Paříž, 2.3.2011
Navzdory celosvětovým protestům zničili v březnu 2001 vojáci afghánského hnutí Talibán dvě obří půldruhého tisíciletí staré sochy Buddhů v Bamjánu. Dnes, po deseti letch, začíná v Paříži pod záštitou UNESCO mezinárodní vědecká konference věnovaná budoucnosti dochovaných trosek a možnostem jejich rekonstrukce.

Profesor Erwin Emmerling z Technické univerzity v Mnichově, který Bamján od roku 2007 navštívil pod záštitou programu světového dědictví UNESCO zhruba patnáctkrát, minulý týden oznámil, že jeho dosavadní výzkum ukázal, že menší z dvojice - asi osmatřicetimetrový Buddha - by mohl být rekonstruován za použití části trosek, které nynější afghánská vláda přechovává v nedalekém skladu. „Konzervace fragmentů by si vyžadovala stavbu malé továrny v Bamjánském údolí, případně některé ze čtrnácti set skalních bloků o hmotnosti až dvou tun převézt do Německa,“ uvedl v pátečním prohlášení.

2011-03-02.Bamyian03.jpg2011-03-02.Bamyian02.jpgPískovcové sochy dotvořené za pomoci blátěné malty a štuku znázorňující Buddhu Vairóčanu a Buddhu Šákjamuniho, byly typickým příkladem prolínání vlivů indického a řeckého sochařství. Jejich počátky sahají až do 3. století, kdy si jejich vytesání objednali stoupenci lókóttaravádové školy, jedné z mnoha tehdejších škol théravádového buddhismu na území dnešního Afghánistánu. Testy fragmentů, které němečtí restaurátoři provedli za pomoci hmotnostního spektrometru v minulých letech, jim umožnily lépe určit finální dokončení soch. Organický materiál v jílových fragmentech menší sochy pochází podle nich z období mezi roky 544 a 595. Větší, pětapadesátimetrový, Buddha Vairóčana pak byl dotvořen z materiálu datovaného mezi roky 591 a 644.

Přestože cesta, kterou Emmerlingův tým naznačil, se zdá velkou nadějí pro obnovu jedinečných památek lidské civilizace, nebude cesta k jejich obnově nikterak rychlá ani přímá. Islámské učení v nejkonzervativnějších podobách, které zcela zakazuje zpodobňovat lidské postavy, má v oblasti stále silný vliv, a tak němečtí vědci stále přiznávají, že existují „politické a praktické překážky“, které bude potřeba překonat.


Foto Wikimedia Commons, Tracy Hunter & CNN


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 2.3.2011, 10:15
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA