Novinky

V Peru našli vzácný hrob Pána Wariů

Autor: (jds)

Obrázek

Peruánští archeologové, kteří objevili skupinu starých hrobek v hornaté džungli na jihovýchodě země, učinili podle svých slov nejdůležitější objev od nalezení ztraceného andského města Machu Picchu. Minulý týden poprvé veřejnosti představili nádherné zlaté a stříbrné předměty, které patřily šlechtici, jehož nazývají Pán Wariů.

Přes dvanáct století starý hrob s lidskými pozůstatky vládce vysoce rozvinuté kultury Wari se spolu s dalšími osmi hroby nacházel na archeologickém nalezišti u Espiritu Pampa v džungli na východním svahu And v provincii La Convención nedaleko Cuzca. O tomto dlouho opuštěném místě zvaném Incas de Vilacabamba, vzdáleném asi 1100 kilometrů od hlavního města Limy, je známo, že bylo poslední pevnůstkou odporu Inků proti španělské koloniální nadvládě. Poslední vůdce inckého odporu, Tupac Amaru I., byl právě v této oblasti zajat a popraven Španěly v roce 1572. Sídla v této oblasti poté byla vypálena, opuštěna a zapomenuta na dlouhá staletí.

2011-02-27.lordofwari02.jpgPředincká civilizace Wariů měla obrovský kulturní vliv v andské oblasti mezi lety 600 a 1200 a předcházela tak inckou civilizaci zhruba o dvě století. Právě odkryté naleziště je přitom prvním důkazem o její přítomnosti v džungli, a také důkazem, že Wariové byli v této oblasti mnohem dříve než Inkové. „Je to impozantní warijský nález v džungli Cuzca, který otevírá novou kapitolu v archeologickém výzkumu a nutí nás přepsat historii,“ řekl ve středu peruánským novinářům z agentury Andina kulturní ředitel národní památkové péče pro region Cuzco Juan Julio García Rivas. „Tento objev vede až k Pánu Šipanu, jehož hrob byl objeven v severním Peru v roce 1987, a mění velkou část historie Inků a okolí.“

Samotnou šlechticovu hrobku zakrývaly dvě kamenné desky. Uvnitř pakl archeologové nalezli nádherný pancíř, náramky a žezla ze zlata a stříbra. Spolu s hrobkou, nalezenou v perfektním stavu, archeologové také nalezli keramiku, zlaté šperky zdobené drahými kameny, stříbro a mnoho textilních fragmentů vyrobených lidmi kultury Wari.

2011-02-27.lordofwari01.big.jpg

Archeologové našli pohřební komplex u Espiritu Pampa již v červenci 2010, od té doby probíhal několikaměsíční výzkum zhruba dvacetičlenného archeologického týmu, jehož první výsledky zveřejnili peruánští památkáři právě nyní. O významu nálezu svědčí fakt, že tiskové konference se v Peru osobně zúčastnila i generální tajemnce Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokova z Bulharska. Podle Juana Garcíi bude výzkum na místě pokračovat i letos a v následujících letech, protože v místní džungli jsou dosud obrovské dosud neprozkoumané plochy, které by mohly přinést nejedno překvapivé zjištění.


Foto Andina


Informace o vyznačených místech na mapě získáte kliknutím na značku.
Po kliknutí pravým tlačítkem myši si můžete naplánovat cestu.

Zobrazit velkou mapu

Publikováno: 27.2.2011, 13:30
 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA